Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Am fost la casa de Pensii Pitesti Arges sa intreb cind ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Am fost la casa de Pensii Pitesti Arges sa intreb cind intra ...

Am fost la casa de Pensii Pitesti Arges sa intreb cind intra banii de urmasii prizonierilor de razboi intrucit am decizia definitiva de plata de la casa de pensii din 17 noiembrie 2023 si fata de acolo s spus ca nu se mai da deccit din ianuarie 2025 intrucit sa aminat plata. Asa o fi oare ca nu am gasit nimic de aminare a platii. Ce ziceti. Va multumesc anticipat.
Asa este , exista prevedere in OUG 115/2023 , art XXIII .
Asa este sa aminat pentru 1 ianuarie 2025
Dar cei care deja primesc drepturile li se sisteaza plata pina in ianuarie 2025 sau primesc in continuare? Daca o amina din nou pe 2026 si asa mai departe , ce se intimpla? Pot da in judecata guvernul ,ca o lege validata e lege si nu o aminam cum vrea domni guvernanti. Ce ziceti? Va multumesc anticipat.
O.U.G.115/2023
Articolul XXIII
La articolul III din Legea nr. 210/2022 pentru modificarea art. 1 alin. (2) din Decretul-lege nr. 118/1990 privind acordarea unor drepturi persoanelor persecutate din motive politice de dictatura instaurată cu începere de la 6 martie 1945, precum și celor deportate în străinătate ori constituite în prizonieri și pentru stabilirea unor măsuri necesare aplicării Ordonanței Guvernului nr. 105/1999 privind acordarea unor drepturi persoanelor persecutate de către regimurile instaurate în România cu începere de la 6 septembrie 1940 până la 6 martie 1945 din motive etnice, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 698 din 13 iulie 2022, litera b) se modifică și va avea următorul cuprins:
b) începând cu data de 1 ianuarie 2025, drepturile stabilite pentru copiii persoanelor care s-au aflat în una dintre situațiile prevăzute la art. 1 alin. (1) lit. c) și g) din Ordonanța Guvernului nr. 105/1999, republicată, cu modificările și completările ulterioare, precum și pentru copiii prevăzuți la art. 3^1 alin. (1) din aceeași ordonanță.
Am inteles asta dar cei in plata a legii 118 vor primi in continuare? Sau si la ei sisteaza plata pina 1 ianuarie 2025? Multjmesc.