Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Bilantul anual al ONG-ului.
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Bilantul anual al ONG-ului.

Buna ziua!

Daca in anul 2023, in cadrul ONG-ului am avut doar cateva cheltuieli (din imprumutul unui membru al CD), fara a realiza activitate economica sau alte activitati, trebuie depus la ANAF bilantul anual sau declaratie de inactivitate?

Multumesc!
george-neagu, moderator
Da. Veți apela la un contabil autorizat membru CECCAR sa va întocmească și semneze bilanțul anual. Veți mai depune și declaratia 101 pentru ong-uri chiar și cu zero.
da. Nu exista nici o exceptie odata ce ai personalitate juridica si ai avut ceva operatiuni patirmoniale la un moment dat. Doar daca ai infiintat organizatia si nu ai demarat nici o activitate dpdv patirmonial si ai depus o declaratie de inactivitate dpdv patrimonial la ANAF poti scapa de obligatia de a depune situatie financiara anuala pe anul in cauza