Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna seara doresc sa stiu si eu ce grad de handicap ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna seara doresc sa stiu si eu ce grad de handicap este pentru ...

Buna seara doresc sa stiu si eu ce grad de handicap este pentru schizofrenie si daca este nevoie de insotitor? Multumesc frumos si astept raspunsul dvs s.au a cuiva care se afla in aceasta situatie
Depinde de stadiul bolii. Aceeași boală poate fi în stadiu diferit de la om la om.
Deci încadrarea într-un grad de handicap pentru un bolnav de schizofrenie, poate fi:
- gradul MEDIU,
- sau gradul ACCENTUAT,
- sau gradul GRAV fără însoțitor,
- sau gradul GRAV cu însoțitor.

Comisia de expertiză din cadrul DGASPC, acordă gradul grav cu însoțitor doar pentru cazul când dizabilul are o formă avansată de boală și are pierdută complet autoîngrijirea.
Dapix, utilizator