avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 525 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna seara doresc sa stiu si eu ce grad de handicap ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna seara doresc sa stiu si eu ce grad de handicap este pentru ...

Buna seara doresc sa stiu si eu ce grad de handicap este pentru schizofrenie si daca este nevoie de insotitor? Multumesc frumos si astept raspunsul dvs s.au a cuiva care se afla in aceasta situatie
Cel mai recent răspuns: Dapix , utilizator 10:55, 23 Ianuarie 2024
Depinde de stadiul bolii. Aceeași boală poate fi în stadiu diferit de la om la om.
Deci încadrarea într-un grad de handicap pentru un bolnav de schizofrenie, poate fi:
- gradul MEDIU,
- sau gradul ACCENTUAT,
- sau gradul GRAV fără însoțitor,
- sau gradul GRAV cu însoțitor.

Comisia de expertiză din cadrul DGASPC, acordă gradul grav cu însoțitor doar pentru cazul când dizabilul are o formă avansată de boală și are pierdută complet autoîngrijirea.
Ultima modificare: Marți, 23 Ianuarie 2024
Dapix, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

un bolnav cu schizofrenie are dreptul la un insotitor? ganditor ganditor sora unei cunostinte este diagnosticata cu schizofrenie este pensionata de boala ,necesita ingrijire pentru a urma tratamentul va rog sa imi spuneti are ... (vezi toată discuția)
Buna ziua,o persoana cu handicap gr.2 accentuat de ani de zile ... doru196 doru196 Buna ziua,o persoana cu handicap gr.2 accentuat de ani de zile e bolnav acuma de cancer .Ce se poate face? Se schimbă gr.handicap? Însoțitor? (vezi toată discuția)
Retinitis pigmentosa în ce grad de handicap se încadrează? Szentkiraly Boda  Laszlo Szentkiraly Boda Laszlo Retinitis pigmentosa în ce grad de handicap se încadrează? Ce beneficii am? Pot avea permis la acest grad? (vezi toată discuția)