Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Potrivit disp art. 255 alin. 1 din Codul ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Potrivit disp art. 255 alin. 1 din Codul Muncii”Când paguba ...

Potrivit disp art. 255 alin. 1 din Codul Muncii”Când paguba a fost produsă de mai mulţi salariaţi, cuantumul răspunderii fiecăruia se stabileşte în raport cu măsura în care a contribuit la producerea ei.”poate cineva sa-mi spuna cum se calculeaza asta? Există o formulă de calcul? Cum poate fi determinat cuantumul răspunderii fiecăruia, în raport de data producerii pagubei sau in raport de la data cand s-a constatat producerea pagubei?
Se calculeaza in raport de data constatarii , intrucat data producerii pagubei este greu de previzat.

Daca masura in care s-a contribuit la producerea pagubei nu poate fi determinata, raspunderea fiecaruia se stabileste proportional cu salariul sau net de la data constatarii pagubei si, atunci cand este cazul, si in functie de timpul efectiv lucrat de la ultimul sau inventar.