Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... PFA in timpul CCC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

PFA in timpul CCC

Bună ziua ! Momentan sunt in concediul de creștere a copilului și am obținut un job online ca freelancer. Dacă după tot trainingul mă calific și pot rămâne cu acest job (deci nu este nimic clar), plățile ar urma să intre într-un hiperwallet abia peste minim 2 luni, dar chitanțele de plată se eliberează la sfârșitul fiecarei luni. Întrebarea este : dacă nu solicit stoparea indeminzației odată cu emiterea chitanțelor și abia când sunt pe cale să intru efectiv în posesia banilor, risc să plătesc vreo amendă (returnarea indemnizației) ? Nu este un job foarte sigur nici stabil. La fel nu stiu nici încasările ce cuantum vor avea si as dori sa ma rezum daca se poate pentru primul an la a plati doar taxa anuala pe venit si apoi daca se merita sa infiintez un PFA (persoana care mi-a recomandat jobul procedeaza asa, fara intentia de a deschide PFA, pentru ca este oricum un job extra, 10-20 h pe saptamana). De altfel si eu intentionez sa-mi pastrez fostul loc de munca. Va mulțumesc foarte mult pentru eventualele raspunsuri. O zi minunata !
Cuantumul maxim al veniturilor ce pot fi obținute în paralel cu indemnizația de CCC, fără a pierde dreptul la aceasta este de 11.960 de lei net/an calendaristic.
Vă mulțumesc pentru răspuns, dar întrebarea era: când este cel mai indicat să renunț la indemnizație? odată cu emiterea facturilor fiscale pentru plata serviciilor de freelancing sau abia atunci când banii intră în contul bancar? Ce primează, data facturii sau data încasării? (fiind vorba de o diferență de peste 2 luni calendaristice). Deoarece eu știam că acel cuantum la care faceți referire este de numai aproximativ 3000 lei, dar probabil cifrele s-au mai actualizat. Mulțumesc!
Ioana Pavel2, utilizator
V-am spus clar ca , paralel cu indemnizatia puteti avea venituri nete din PFA de 11.960 lei /an calendaristic.
Adica , puteti cumula indemnziatia cu veniturile din PFA.