Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract de vanzare cumparare cu clauza de intretinere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract de vanzare cumparare cu clauza de intretinere

x incheie cu fiica sa y un contract de vanzare cumparare a unui apartament prin care fiica sa se obliga sa ii presteze intretinere lui si sotiei acestuia z.dupa moartea lui x y incheie contract de v-c cu t, care isi transcrie contractul.la un an mai tarziu sotia lui x, z cheama in judecata pe t cerandu-i rezolutiune contract de v-c incheiat cu y, decedata si ea, si obligarea lui t la intretinere conform clauzei contractuale dintre x si y.
poate cere rezolutiunea titulara unei stipulatii pt altul?
solutia reclamantei
ce derogare intervine in speta si de la ce principiu de drept
multumesc.este pentru un examen
buna seara!
dar obligatia de intretinere, nu a ramas in sarcina lui x?
s-a facut si vreo novatie, prin schimabare de debitor/
avem asa:
-x= stipulant
-y=promitent
-z=tert beneficiar
tertul beneficiar nu va putea cere rezolutionare unui contract in care nu este parte.
ContSters97658, utilizator
nu s a facu nicio novatie...
t este subdobanditor al imobilului.
y era debitor al intretinerii lui z ( in urma stipulatiei pt altul).
intretinerea e viagera, pe perioada vietii lui z
z trebuie sa se adreseze cu o cerere impotriva mostenitorilor legali ai lui y, nu impotriva lui t
La moartea debitorului nu inceteaza obligatia de intretinere, aceasta se transmite prin succesiune.

Succes la examen!
multumesc mult...