avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 334 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! Doua persoane fizice, rude, detin in parti ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! Doua persoane fizice, rude, detin in parti egale un ...

Buna ziua! Doua persoane fizice, rude, detin in parti egale un teren extravilan si nu este facuta iesirea din indiviziune. Unul dintre proprietari vrea sa vanda partea lui, celalalt nu doreste nici vanzare, nici iesire din indiviziune. Poate vinde unul dintre proprietari cota lui din teren in conditiile descrise daca:
1. exista cadastru si intabulare a terenului
2. nu exista cadastru si intabulare pentru terenul respectiv
Nu se doreste actiune in instanta.
Multumesc
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 12:04, 27 Ianuarie 2024
Da, poate sa vândă cota lui din teren, dacă 1.
Problema este ca terenul e extravilan, astfel încât trebuie parcursa procedura de afișare a ofertei la Primarie.
Iar coproprietarii sunt preemptori. Adică au un drept de preferință la cumpărare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Se poate vinde o cota parte dintr-o proprietate ? psimona22 psimona22 Buna seara , Se poate vinde o cota parte dintr-o proprietate ? Nu s-a facut iesirea din indiviziune (lipsa de bani , indiferenta , multi mostenitori ....) si ... (vezi toată discuția)
Iesire din indiviziune zallyna zallyna Am cumparat un teren impreuna cu cineva in cota indiviza de 1/2 fiecare, cu contract la notar. Ce va trebui sa fac pentru a putea vinde partea mea, tinand ... (vezi toată discuția)
Reziliere contract arenda teren extravilan Kuntay Musa Kuntay Musa Am incheiat un contract de arenda, eu fiind proprietarul. Arendasul a dorit sa cumpere terenul. De la bun inceput arendasul taraganeaza sub diferite motive ... (vezi toată discuția)