Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! Doua persoane fizice, rude, detin in parti ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! Doua persoane fizice, rude, detin in parti egale un ...

Buna ziua! Doua persoane fizice, rude, detin in parti egale un teren extravilan si nu este facuta iesirea din indiviziune. Unul dintre proprietari vrea sa vanda partea lui, celalalt nu doreste nici vanzare, nici iesire din indiviziune. Poate vinde unul dintre proprietari cota lui din teren in conditiile descrise daca:
1. exista cadastru si intabulare a terenului
2. nu exista cadastru si intabulare pentru terenul respectiv
Nu se doreste actiune in instanta.
Multumesc
Da, poate sa vândă cota lui din teren, dacă 1.
Problema este ca terenul e extravilan, astfel încât trebuie parcursa procedura de afișare a ofertei la Primarie.
Iar coproprietarii sunt preemptori. Adică au un drept de preferință la cumpărare.