Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Preaviz dat de companie In cazul unui preaviz dat de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Preaviz dat de companie In cazul unui preaviz dat de companie: ...

Preaviz dat de companie

In cazul unui preaviz dat de companie:
1. daca solicit CO si acestia nu il accepta (din x motive reale sau nu) pot fi obligati in vreun fel?
2. In cazul in care nu il accepta - pot lua concediu fara plata?
3. Concediul fara plata (CFP) trebuie anuntat cu x zile inainte?
4. CFP suspenda previzul?
5. Practica cu lucrul 1/2 din zi, restul fiind pt. a fasi un nou job, este reglementata legal?

Multumesc!

In cazul unui preaviz dat de companie:
1. daca solicit CO si acestia nu il accepta (din x motive reale sau nu) pot fi obligati in vreun fel?
Salariatul este obligat să efectueze în natură concediul de odihnă în perioada în care a fost programat, cu excepţia situaţiilor expres prevăzute de lege sau atunci când, din motive obiective, concediul nu poate fi efectuat.

Poate angajatorul să refuze o cerere de concediu dacă nu există o programare a concediilor dinainte stabilită?
www.avocatnet.ro/articol_587...

2. In cazul in care nu il accepta - pot lua concediu fara plata?

Pentru rezolvarea unor situaţii personale salariaţii au dreptul la concedii fără plată.
Durata concediului fără plată se stabileşte prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.

3. Concediul fara plata (CFP) trebuie anuntat cu x zile inainte?

Procedura - modul , cand etc. - de acordarea zilelor de CFP , ar trebui sa se regaseasca in contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.
Prin urmare, verificati daca este posibil ceea ce doriti dvs.

4. CFP suspenda previzul?

Concediu fara plata poate avea ca efect suspendarea c.i.m., ceea ce duce la supendarea preavizlului.

5. Practica cu lucrul 1/2 din zi, restul fiind pt. a fasi un nou job, este reglementata legal?
Legea prevede ca pe durata preavizului c.i.m. isi produce toate efectele...astfel ca, durata timpului de munca in perioada de preaviz este cea mentionata in c.i.m. ...

De exemplu, daca in c.i.m. timpul de munca este de 8 ore/zi , in lipsa unor dispozitii contrare timpul de munca pe perioada preavizului va fi tot de 8 ore/zi. (adica, cea mentionata in c.i.m.)

Reducerea timpului de munca pe durata preavizului fara afectarea drepturilor salariale este posibila numai daca este prevazuta in ccm aplicabil angajatorului sau in reg.intern al acestuia. In caz contrar, durata timpului de munca se modifica prin act aditional.

Multumesc!