Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Se acorda ajutor de inmormantare , pentru o pesoana cu ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Se acorda ajutor de inmormantare , pentru o pesoana cu handicap ...

Se acorda ajutor de inmormantare , pentru o pesoana cu handicap decedata, din partea Primariei? Mentionez, a fost acorda un ajutor de inmormantare din partea Casei de Pensii. Va multumesc.
Nu.
Legea nr.416/2001
art. 28
(1) Primarii pot dispune acordarea de ajutoare de urgență, în bani sau în natură, familiilor sau persoanelor care se află în situații de necesitate apărute ca urmare a unor calamități naturale, incendii, accidente, epidemii, epizootii, precum și în alte situații deosebite care pot duce la apariția sau sporirea riscului de excluziune socială, inclusiv în caz de deces în țară sau în străinătate, stabilite prin hotărâre a consiliului local, care va cuprinde și procedura și/sau condițiile de acordare.
banuiesc ca nu sunteti in vreuna din situatiile expuse de colegul, asa ca nu va faceti sperante aiurea.
Primaria v-ar fi putut da daca nu aveati cu ce sa il ingropati, dar dvs ati luat deja suma care nu e mica de la casa de pensii.
gi-jane2, moderator