avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 490 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Poti intra in somaj daca ai venit din chirie?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Poti intra in somaj daca ai venit din chirie?

Poti intra in somaj daca ai venit din chirie?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:41, 1 Februarie 2024
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Puteti beneficia de somaj daca realizati venituri din activități autorizate potrivit legii, care nu depășesc valoarea indicatorului social de referință al asigurărilor pentru șomaj și stimulării ocupării forței de muncă în vigoare în luna pentru care se face dovada.

Prin activități autorizate potrivit legii se înțelege:
a) activitățile economice desfășurate de persoane fizice autorizate, întreprinderi individuale și/sau întreprinderi familiale conform legii;
b) exercitarea profesiilor liberale potrivit dispozițiilor legale speciale;
c) exercitarea unor activități cu caracter ocazional desfășurate de către zilieri;
d) activități desfășurate de persoane fizice în urma cărora se realizează venituri din agricultură, silvicultură sau piscicultură conform art. 71 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare;
e) activități în urma cărora se realizează venituri din cedarea folosinței bunurilor conform art. 61 din Legea nr. 571/2003, cu modificările și completările ulterioare.
....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Somer cu venit lunar valhuman valhuman un somer poate avea venituri sub 500 ron lunar ca agent servicii client in mass media? (vezi toată discuția)
Ce sa fac? Viorica26 Viorica26 As vrea sa imi măresc venitul fiind în șomaj de aproape o luna(urmînd să iau indemnizația de șomaj lunar)Am cotizat aproape 32 de ani și am 59 de ... (vezi toată discuția)