Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Ordonanța președintiala pentru schimbarea scolii ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Ordonanța președintiala pentru schimbarea scolii frecventate de copil

Buna seara,

Sunt in proces de divorț cu sotia mea, avem prima infatisare in martie. Acum trei zile am primit o ordonanța prezedentiala in cutia postala de la avocata ei. Sunt chemat in sala de judecata (in 12 zile!) cu scopul de a suplini consimtamantul meu pentru transferarea fiicei noastre de la scoala la care invata la scoala unde sotia este profesoara.

I-am spus ca nu sunt de acord cu transferul fiicei noastre la o alta scoala de nenumărate ori. Fiica noastră e o fire foarte timida si daca o mutam la alta scoala nu se va adapta usor. Ii va trebui mult timp sa se integreze si probabil nu va avea rezultate bune la invatatura in acest timp. Mai mult divorțul a traumatizat-o foarte mult nefiind comunicativa si foarte interiorizata. Am agreat amândoi ca trebuie s-o ducem la un psiholog. In plus scoala la care vrea s-o transfere nu are prestigiul scolii unde este ea acum.

Sotia sustine in ordonanța ca având-o la scoala unde ea preda ii poate supraveghea mai bine progresul educational.

Din pacate, avocatul meu care ma reprezintă la divorț mi-a cerut o suma destul de mare pentru a ma reprezenta si la acest proces (nu mi-o permit!) si ma gândeam sa ma reprezint singur in acest proces al ordonanței prezedentiale. Sotia are același avocat ca si la divorț.

Întrebarea mea este cat de diferit este un proces pe o ordonanța prezedentiala fata de un proces civil obișnuit? Intampinarea pe care o fac trebuie sa fie diferita fata de intampinarea pentru divorț sau trebuie sa păstreze aceleași linii?

Va mulțumesc anticipat pentru răspuns!
Manuela Rășină, administrator
Bună seara! Da, întâmpinarea păstrează aceleași linii ,însă trebuie să aveți în vedere condițiile de admisibilitate ale unei ordonanțe presedintiale și anume:
- Urgența măsurii solicitate
- Nesoluționarea (neprejudecarea) fondului cauzei
- Vremelnicia măsurii care presupune că prin intermediul ordonanței președințiale nu se pot lua măsuri definitive care să rezolve fondul cauzei, ci numai măsuri temporare, provizorii, limitate în timp.
Avocat Cristea Aneta Luminița, Avocat
Buna seara! Va mulțumesc pentru răspuns! Inteleg perfect primele 2 condiții. Cea de a 3-a presupun ca se refera la faptul ca masurile luate prin intermediul ordonanței sunt temporare, provizorii. Oricum fiica noastră in 2 ani termina gimnaziul si trebuie sa se mute la un liceu.
Buna seara,

Nu pot sa-mi dau seama ce drept pierde fata (sau ce paguba iminenta) se produce daca fata ramane in aceeasi scoala ca si pana acum. Scoala este mult mai buna decât scoala unde sotia vrea sa o transfere si diriginta spune ca minora s-a adaptat bine in ciuda noi situații provocate de separare a parinților. In citare, avocata soției, scrie ca arata ca se produce o paguba iminenta daca nu se efectuează transferul, dar apoi numai precizeaza nimic in sensul acesta.

Credeți ca se poate ataca ordonanța ca fiind inadmisibila? Daca a fost admisa pentru judecata, se mai poate discuta acest aspect al inadmisibilitatii?
Seba74, utilizator
Folosiți toate aceste argumente prin întâmpinare și o sa vedeți ce se întâmplă,în mod normal ar trebui sa ee judece la primul.termen ..
da, ordonanta se poate respinge ca inadmisibila chiar daca a fost primita spre judecare! daca nu indeplineste cele 3 conditii, va fi respinsa ca inadmisibila. vad ca aveti deja argumentele, scrieti-le in intampinare si mergeti si la termen ca sa puneti concluIi oral. e mai bine sa ii explicati si judecatorului cu cuvibtele dvs de ce trebuie respinsa