Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Transfer de la o unitate de invatamant la alta (liceu)
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Transfer de la o unitate de invatamant la alta (liceu)

Buna ziua. As dori sa stiu care sunt conditiile de transfer de la un liceu la altul, dar si de la un profil la altul. Am o fata in clasa a IX a, la un liceu cu profil economic si ar dori sa se transfere la alt liceu cu profil matematica -informatica.
Legea nr.1/2011
.....
Art. 225 – (1) Transferurile în care se păstrează forma de învățământ se efectuează, de regulă,în perioada intersemestrială sau a vacanței de vară. Prin excepție, transferurile de la nivelurile antepreșcolar și preșcolar se pot face oricând în timpul anului școlar, ținând cont de interesul superior al copilului.
(2) Transferurile în care se schimbă forma de învățământ se efectuează în următoarele perioade:
a) de la învățământul cu frecvență la cel cu frecvență redusă, în perioada intersemestrială sau avacanței de vară;
b) de la învățământul cu frecvență redusă la cel cu frecvență, numai în perioada vacanței de vară.
(3) Transferul elevilor în timpul semestrelor se poate efectua, în mod excepțional, cu respectarea prevederilor prezentului Regulament, în următoarele situații:
a) la schimbarea domiciliului părinților într-o altă localitate, respectiv într-un alt sector al
municipiului București;
b) în cazul unei recomandări medicale, eliberată pe baza unei expertize medicale efectuate de
direcția de sănătate publică;
c) de la clasele de învățământ liceal la clasele de învățământ profesional;
d) la/de la învățământul de artă, sportiv și militar;
e) de la clasele cu program de predare intensivă a unei limbi străine sau cu program de predare bilingv la celelalte clase;
f) în alte situații excepționale, cu aprobarea consiliului de administrație al inspectoratului școlar.

Art. 223 – Elevii din învățământul liceal, din învățământul profesional și din învățământul
postliceal se pot transfera, păstrând forma de învățământ, cu respectarea următoarelor condiții:
a) în cadrul învățământului liceal, elevii din clasa a IX-a se pot transfera numai după primul
semestru, dacă media lor de admitere este cel puțin egală cu media ultimului admis la
specializarea la care se solicită transferul; în situații medicale deosebite, elevii din clasa a
IX-a a învățământului liceal pot fi transferați și în cursul primului semestru sau înainte de
începerea acestuia, pe baza avizului comisiei medicale județene/a municipiului București, cu
respectarea condiției de medie, menționate anterior;
b) în cadrul învățământului liceal, elevii din clasele X – XII/XIII se pot transfera, de regulă,
dacă media lor din ultimul an este cel puțin egală cu media ultimului promovat din clasa la
care se solicită transferul; excepțiile de la această prevedere se aprobă de către consiliul de
administrație;
c) în cadrul învățământului profesional cu durata de trei ani, elevii de la clasa a IX-a se pot
transfera numai după primul semestru, dacă media lor de admitere este cel puțin egală cu
media ultimului admis la calificarea profesională la care se solicită transferul; în situații
medicale deosebite, elevii din clasa a IX-a a învățământului profesional cu durata de trei ani
pot fi transferați și în cursul primului semestru sau înainte de începerea acestuia, pe baza
avizului comisiei medicale județene/a municipiului București, cu respectarea condiției de
medie, menționate anterior;
d) în cadrul învățământului profesional cu durata de trei ani, elevii din clasele a X-a și a XI-a se pot transfera, de regulă, dacă media lor din ultimul an este cel puțin egală cu media ultimului promovat din clasa la care se solicită transferul. Excepțiile de la această prevedere se aprobă de către consiliul de administrație;
66 Regulamentul de organizare și funcționare a unităților de învățământ preuniversitar
e) elevii din clasele a IX-a, a X-a și a XI-a din învățământul liceal se pot transfera în aceeași clasă în învățământul profesional cu durata de trei ani după susținerea examenelor de diferență, în limita efectivului de 30 de elevi la clasă și în baza criteriilor prevăzute de Regulamentul de organizare și funcționare a unității de învățământ la care se solicită transferul;
f) elevii care au finalizat clasa a IX-a a învățământului profesional cu durata de trei ani se pot
transfera doar în clasa a IX-a a învățământului liceal, cu respectarea mediei de admitere la
profilul și specializarea la care solicită transferul. Elevii din clasele a X-a și a XI-a din
învățământul profesional cu durata de trei ani se pot transfera în clasa a X-a din învățământul
liceal, cu respectarea condiției de medie a clasei la care solicită transferul și după promovarea examenelor de diferență.

Art. 224 – Elevii din învățământul liceal, din învățământul profesional și din învățământul
postliceal se pot transfera de la o formă de învățământ la alta astfel:
a) elevii de la învățământul cu frecvență redusă se pot transfera la forma de învățământ cu
frecvență, după susținerea și promovarea examenelor de diferență, dacă au media anuală cel
puțin 7,00 la fiecare disciplină/modul de studiu, în limita efectivelor maxime de elevi la clasă
și potrivit criteriilor prevăzute în Regulamentul de organizare și funcționare a unității de
învățământ; transferul se face de regulă în aceeași clasă, cu excepția elevilor din clasa
terminală de la învățământul cu frecvență redusă, pentru care durata studiilor este mai mare
cu un an, care se pot transfera în clasa terminală din învățământul cu frecvență;
b) elevii de la învățământul cu frecvență se pot transfera la forma de învățământ cu frecvență
redusă, în limita efectivelor maxime de elevi la clasă;
c) elevii din clasele terminale ale învățământului liceal se pot transfera de la învățământul cu
frecvență la învățământul cu frecvență redusă, în anul terminal, după absolvirea semestrului I
și după susținerea, dacă este cazul, a examenelor de diferență.
Multumesc pentru raspuns.