Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua. Care este temeiul legal al reesalonarii ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua. Care este temeiul legal al reesalonarii prin oug ...

Bună ziua.
Care este temeiul legal al reesalonarii prin oug 115/2024 al drepturilor salariale (transa a patra) aflate în plată (dupa ce au fost si asa eșalonate pe 5 ani) ca urmare a unei hotărâri judecătorești definitive și irevocabile?
Care poate fi explicația emiterii altei oug (cu dedicație!) privind deblocarea fondurilor necesare achitării drepturilor câștigate in instanta de catre personalul din penitenciare, ulterior oug 115/2023?
OUG 115/2023
ART. VIII
(1) Tranșele aferente sumelor prevăzute prin hotărâri judecătorești având ca obiect acordarea unor drepturi de natură salarială stabilite în favoarea personalului din instituțiile și autoritățile publice, care fac obiectul plății eșalonate, conform legii, neplătite până la data de 31 decembrie 2023, se plătesc eșalonat, începând cu anul 2024, în tranșele prevăzute la art. IX alin. (1).

(2) Prevederile alin. (1) se aplică și în ceea ce privește tranșele aferente sumelor prevăzute prin hotărâri judecătorești definitive având ca obiect acordarea de daune-interese moratorii sub forma dobânzii legale pentru plata eșalonată a sumelor prevăzute în titluri executorii având ca obiect acordarea unor drepturi salariale personalului din sectorul bugetar, care fac obiectul plății eșalonate, conform legii, neplătite până la data de 31 decembrie 2023.