Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara de la parinte care lucreaza in ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara de la parinte care lucreaza in germania

Buna ziua, cum pot pune in Executare o sentinta de divort cu pensie alimentara pronuntata in Romania iar fostul sot lucra in germania. Trebuie sa obtin exequator sau un titlu execitoriu european ? Sau amandoua.? Va multumesc frumos.
Nu trebuie nici una, nici alta. Hotărârile din România sunt recunoscute de drept în UE, deci și în Germania.
Puteți face procedura de executare silită fie prin intermediul Ministerului Justiției din România, fie direct printr-un executor din Germania.
Multumesc. Am fost la un executor din romania si mi-a zis ca in cadrul procesului de divort trebuia sa cer sa se specifice ca vreau sa pot cere executare silita in strainatate. M-a cam bagat in ceața, ptr ca avocatul mru nu stie la ce se refera executorul.

SCA IONESCU & NOVAC a scris:

Nu trebuie nici una, nici alta. Hotărârile din România sunt recunoscute de drept în UE, deci și în Germania.
Puteți face procedura de executare silită fie prin intermediul Ministerului Justiției din România, fie direct printr-un executor din Germania.

N ati inteles ce vi s a spus. N aveti ce cauta la executor din Romania, procedura e prin ministerul justitiei sau direct in Germania.
Am inteles. Initial am mers la executor si apoi am intrebat aici. Multumesc de sfaturi. Aveti idee care procedura este mai eficienta si mai ieftina dintre cele 2? Prin minister sau direct in germania ?

AV. GABRIELA GERBER a scris:

N ati inteles ce vi s a spus. N aveti ce cauta la executor din Romania, procedura e prin ministerul justitiei sau direct in Germania.

Prin minister e mai ieftin, dar prin executor din Germania e mult mai eficient.
Nu trebuia sa cereți absolut nimic ref la executare în proces.