avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 432 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara de la parinte care lucreaza in ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara de la parinte care lucreaza in germania

Buna ziua, cum pot pune in Executare o sentinta de divort cu pensie alimentara pronuntata in Romania iar fostul sot lucra in germania. Trebuie sa obtin exequator sau un titlu execitoriu european ? Sau amandoua.? Va multumesc frumos.
Cel mai recent răspuns: c123456 , utilizator 20:56, 9 Februarie 2024
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu trebuie nici una, nici alta. Hotărârile din România sunt recunoscute de drept în UE, deci și în Germania.
Puteți face procedura de executare silită fie prin intermediul Ministerului Justiției din România, fie direct printr-un executor din Germania.
Multumesc. Am fost la un executor din romania si mi-a zis ca in cadrul procesului de divort trebuia sa cer sa se specifice ca vreau sa pot cere executare silita in strainatate. M-a cam bagat in ceața, ptr ca avocatul mru nu stie la ce se refera executorul.

SCA IONESCU & NOVAC a scris:

Nu trebuie nici una, nici alta. Hotărârile din România sunt recunoscute de drept în UE, deci și în Germania.
Puteți face procedura de executare silită fie prin intermediul Ministerului Justiției din România, fie direct printr-un executor din Germania.

2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
N ati inteles ce vi s a spus. N aveti ce cauta la executor din Romania, procedura e prin ministerul justitiei sau direct in Germania.
Am inteles. Initial am mers la executor si apoi am intrebat aici. Multumesc de sfaturi. Aveti idee care procedura este mai eficienta si mai ieftina dintre cele 2? Prin minister sau direct in germania ?

AV. GABRIELA GERBER a scris:

N ati inteles ce vi s a spus. N aveti ce cauta la executor din Romania, procedura e prin ministerul justitiei sau direct in Germania.

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Prin minister e mai ieftin, dar prin executor din Germania e mult mai eficient.
Nu trebuia sa cereți absolut nimic ref la executare în proces.

Alte discuții în legătură

Buna ziua, în urma divorțul s-a dispus plata pensie alimentare ... axela87 axela87 Buna ziua, în urma divorțul s-a dispus plata pensie alimentare 33% din venitul minim pe economie, precizez ca în timpul și după definitivarea divorțul ... (vezi toată discuția)
Buna ziua. fiul meu, persoana încadrată in gradul grav de handicap, ... CristinaVoicu CristinaVoicu Buna ziua. Fiul meu, persoana încadrată in gradul grav de handicap, si-a dat in judecată tatăl pentru pensie de întreținere. Sunt divorțată de tatăl ... (vezi toată discuția)
Punere in executare hotarare judecatoreasca in germania delia35 delia35 Buna ziua, are cineva experienta in directia procedurii de punere in executare a unei hotarari judecatoresti in Germania, privind pensie intretinere minor, ... (vezi toată discuția)