Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara de la parinte care lucreaza in ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara de la parinte care lucreaza in germania

Buna ziua, cum pot pune in Executare o sentinta de divort cu pensie alimentara pronuntata in Romania iar fostul sot lucra in germania. Trebuie sa obtin exequator sau un titlu execitoriu european ? Sau amandoua.? Va multumesc frumos.
Va multumesc frumos.

SCA IONESCU & NOVAC a scris:

Prin minister e mai ieftin, dar prin executor din Germania e mult mai eficient.
Nu trebuia sa cereți absolut nimic ref la executare în proces.

Depinde de situatie. Depinde de natura fortelor. Depinde de cum a fost formulata hotararea. Depinde de circumstantele financiare ale debitorului si daca/cum coopereaza. Depinde de legislatia acelei tari.

In unele cazuri este mai ieftin si rapid daca se executa "direct" prin avocat sau executor in acea tara.

Daca nu cunoasteti adresa debitorului si/sau limba atunci situatia este mai complexa. In unele cazuri se poate obtine un rezultat numai prin autoritati.

Procedura prin Ministerul Justitiei este gratuita, ar fi recomandat dar nu este necesar sa aveti un avocat.... depinde de complexitatea situatiei.