Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna seara .Daca un angajator ia ca ucenic o persoana ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna seara .Daca un angajator ia ca ucenic o persoana prin somaj ...

Buna seara .Daca un angajator ia ca ucenic o persoana prin somaj ,dupa terminarea uceniciei trebuie s-o si angajeze ?Este corect ca in contractul care i s-ar face sa se puna o clauza prin care daca, dupa ucenicie vrea sa plece persona din varii motive sa nu mai poate lucra in domeniul respectiv ,in acelasi oras timp de 5 ani?
Contractul de ucenicie la locul de muncă este contractul individual de muncă de tip particular, în temeiul căruia:
a) angajatorul persoană juridică sau persoană fizică se obligă ca, în afara plăţii unui salariu, să asigure formarea profesională a ucenicului într-o meserie potrivit domeniului său de activitate;
b) ucenicul se obligă să se formeze profesional şi să muncească în subordinea angajatorului respectiv.

Contractul de ucenicie la locul de muncă se încheie pe durată determinată.

La încheierea contractului de ucenicie, părțile pot conveni ca, la încetarea acestuia:
a) activitatea ucenicului, după obținerea calificării, să continue cel puțin o perioadă egală cu durata contractului de ucenicie, prin încheierea unui contract individual de muncă, în condițiile legii, pentru exercitarea ocupației în care ucenicul a fost calificat, dacă angajatorul a finanțat programul de ucenicie;
b) ucenicul să suporte cheltuielile ocazionate de formarea profesională finanțată de angajator în condițiile în care nu respectă termenii contractuali prevăzuți ai sus.