avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 576 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Va rog daca ma poate ajuta cineva cu un raspuns ,pe ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Va rog daca ma poate ajuta cineva cu un raspuns ,pe decizia de ...

Va rog daca ma poate ajuta cineva cu un raspuns ,pe decizia de pensionare scrie in felul urmator : Stagiul total de cotizare realizat,din care :44 ani 11 luni 26 zile in sistemul public din care in conditii normale de munca 43 ani 6 luni 12 zile { 1an 5 luni 14 zile fiind stagiul militar} dupa care stagiu se va calcula stabilitatea mea ,anii de munca ? daca ar fi dupa cel cu 44 ani mie mi-a dat un punctaj 16,25 puncte aceastea se inmultesc cu 81 lei ? Va multumesc anticipat .
Cel mai recent răspuns: florinm58 , utilizator 12:26, 12 Februarie 2024
Nu , veti primi puncte de stabilitate numai pentru perioada de stagiu contributiv , iar armata este perioada asimilata . Deci , pentru cei 43 ani si 6 luni , ati avea 14,75 puncte de stablitate , care se vor aduna la punctele dvs. obtinute in intreaga cariera . Acest total se inmulteste cu 81 lei , rezutand pensia dvs. bruta .
Va multumesc foarte mult pentru raspuns ,dar acum luminati-ma pana la capat si aici sunt punctaje diferite si avem asa :
Numar total puncte realizate 56,74808 din care : nr.puncte realizate in sistemul public-conditii normale de munca 52,41722 ,cu primul sau cu al al doilea inmultesc cei 81 lei ,asta ca sa-mi fac si eu o bucurie la inceput de an la final o sa vedem ce o sa iasa ,va multumesc inca o data si va doresc numai bine !

Ultima modificare: Luni, 12 Februarie 2024
florinm58, utilizator
56,74808 + 14,75 = 71,49808 ; si 71,49808 x 81 = 5791 lei pensia bruta . 5791 - 379 impozit = 5412 lei pensie neta ( in mana ) .
Va multumesc pentru amabilitate ! Sanatate

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie invaliditate-calculata gresit??lamuriti-ma, va rog! jurcutsorina jurcutsorina Va rog frumos sa ma ajutati, ca am si eu niste nelamuriri. Tatal meu a fost incadrat in gradul II pentru pensia de invaliditate. In urma deciziei de ... (vezi toată discuția)
Calculul pensiei natalia1961 natalia1961 Buna seara.Am o intrebare la d-voastra,sotul meu a castigat in instanta un proces cu Casa de Pensii care i-a trecut 4 ani de grupa speciala de munca in grupa a ... (vezi toată discuția)
Cand s-a acordat majorarea punctajelor de grupa 1??? popovici_ioan popovici_ioan Buna ziua am iesit la pensie de boala in anul 1991 si in anul 1996 la pensie de batranete.Am in total ani de munca 39 dintre care 24 ani 11 luni 29 zile de ... (vezi toată discuția)