Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Va rog daca ma poate ajuta cineva cu un raspuns ,pe ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Va rog daca ma poate ajuta cineva cu un raspuns ,pe decizia de ...

Va rog daca ma poate ajuta cineva cu un raspuns ,pe decizia de pensionare scrie in felul urmator : Stagiul total de cotizare realizat,din care :44 ani 11 luni 26 zile in sistemul public din care in conditii normale de munca 43 ani 6 luni 12 zile { 1an 5 luni 14 zile fiind stagiul militar} dupa care stagiu se va calcula stabilitatea mea ,anii de munca ? daca ar fi dupa cel cu 44 ani mie mi-a dat un punctaj 16,25 puncte aceastea se inmultesc cu 81 lei ? Va multumesc anticipat .
Nu , veti primi puncte de stabilitate numai pentru perioada de stagiu contributiv , iar armata este perioada asimilata . Deci , pentru cei 43 ani si 6 luni , ati avea 14,75 puncte de stablitate , care se vor aduna la punctele dvs. obtinute in intreaga cariera . Acest total se inmulteste cu 81 lei , rezutand pensia dvs. bruta .
Va multumesc foarte mult pentru raspuns ,dar acum luminati-ma pana la capat si aici sunt punctaje diferite si avem asa :
Numar total puncte realizate 56,74808 din care : nr.puncte realizate in sistemul public-conditii normale de munca 52,41722 ,cu primul sau cu al al doilea inmultesc cei 81 lei ,asta ca sa-mi fac si eu o bucurie la inceput de an la final o sa vedem ce o sa iasa ,va multumesc inca o data si va doresc numai bine !

florinm58, utilizator
56,74808 + 14,75 = 71,49808 ; si 71,49808 x 81 = 5791 lei pensia bruta . 5791 - 379 impozit = 5412 lei pensie neta ( in mana ) .
Va multumesc pentru amabilitate ! Sanatate