Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna dimineața , ma numesc Rusu sant angajat cu ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna dimineața , ma numesc Rusu sant angajat cu contract si ...

Buna dimineața , ma numesc Rusu sant angajat cu contract si plătit in acord colectiv … as dori sa stiu calculul tarif orar de salariu pe anul 2024 … am primit fluturașul si pe anul 2023 tariful o fost calculat pe ora la 165,333….. iar acum inianuarie 2024 mi-o calculat tariful orar la 168 ore pt acest an … va rog îmi puteți da un răspuns .. va mulțumesc aștept răspunsul dumneavoastră
Începând cu data de 1 octombrie 2023, salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată, prevăzut la art. 164 alin. (1) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, republicată, cu modificările și completările ulterioare, se stabilește în bani, fără a include indemnizații, sporuri și alte adaosuri, la suma de 3.300 lei lunar, pentru un program normal de lucru în medie de 165,333 ore pe lună, reprezentând 19,960 lei/oră.