Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua,supun atentiei dvs urmatoarea problema,in ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua,supun atentiei dvs urmatoarea problema,in luna noiembrie ...

Buna ziua,supun atentiei dvs urmatoarea problema,in luna noiembrie ,in urma unui anunt de angajare pentru postul de dispecer ,si agent securitate ,m-am prezentat impreuna cu tatal meu,la punctul de lucru unde 3 zile am fost,,scolarizati,,pentru acceste doua posturi,ni s au incheiat contracte de munca pe perioada nedeterminata eu pentru functia dispecer,tatal meu ca si agent,am lucrat 3 luni fara nici o abatere,fara sa ridicam nici o obiectie desi programul de lucru se schimba de la o zi la alta ,si existau mai multe nereguli ,dupa 3 luni ,in ziua cind eu eram libera si tatal meu de serviciu la jumatatea programului de lucru ,sefa de tura a venit si ia spus tatalui meu ,ca din accel moment nu mai suntem angajatii firmei,fara nici un fel de explicatie,a doua zi tatal meu a mers iarasi la locul de munca a scris un referat de mina pe o coala,in care cerea explicatii si motivul pentru care am fost ,,concediat,,pe accea foaie sefa de tura a scris si semnat,ca tatal meu a avut un comportament necorespunzator,fata de angajatul magazinului pentru care se asigura paza,,si amentionat in scris ca incepind de la accea data nu mai lucram.Relatez,,incidentul ,,la care face referire sefa de tura,am fost cu 2 zile in urma in acceasi tura cu tatal meu,in accea zi ,magazinul a facut inventar,si au spus ca dispecerul trebuie sa ramina la inventar asta in conditiile in care in fisa postului nu era prevazut accest aspect,accest inventar depasea programul de lucru,iar cel mai grav era faptul ca magazinul fiind situat in afara orasului,nu mai aveam mijloace de transport cu ce sa ajung acasa,precizez ca tatal meu terminase programul cu cel putin o ora inainte,si dupa inchiderea magazinului ,ia spus pe un ton normal managerului de la magazin ca nu avem cu ce sa ajungem acasa,si ar fi corect ca macar sa anunte in prealabil ca se ramine peste program,accesta a fost deranjat si a dat ordin sefei de tura ,ca de maine acceasta sa trimita raport la angajator sa fim dati afara,fapt ce sa si intamplat am fost concediati,motivul fiind ca am lipsit nemotivat de la munca,asta in conditiile in care ,un alt reprezentant al firmei ,ne a cerut echipamentul de serviciu,,am fost exclusi de pe grupul unde se stabilea programul de munca ,inclusiv sa modificat planificarea,IN accest caz ,concediere pe motive disciplinare ,pe noi ne afecteaza ,la viitorul loc de munca,am primit decizia ,dorim un sfat cum putem contesta acceasta decizie? nu ne permitem financiar serviciile unui avocat,de accea apelem aici la un sfat,ajutor.fapt pentru care Va multumesc cu deosebita recunostiinta
Cu ce articol a incetat c.i.m.?
art 61 lit a
In acest caz, va trebui sa contestati in instanta decizia de concediere ..termen de 30 de zile de la data comunicarii deciziei.

S-a efectuat cercetare disciplinara?