Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... EXECUTARE SILITA
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

EXECUTARE SILITA

Buna ziua ,problema mea este urmatoarea ,am primit o somatie pt o executare silita,prin care ma obliga sa primesc pe cineva in casa,eu nu ma aflu in tara ,am luat legatura cu un avocat a facut o contestatie la executare ,i-am adus accest lucru la cunostiinta executorului,rugandu-l sa ma mai pasuiasca vreo 2 saptamini pt ca in accea casa eu am lucruri chiar si de valoare,iar persoana care are dr la o camera sigur imi va distruge lucrurile daca intra in casa,intrebarea mea este ,executorul poate intra in casa,sa sparga poarta,usa fara acordul meu si mai ales in lipsa mea,? daca se va intampla accest lucru ,am vreo actiune impotriva executorului,in somatie mi-a dat 10 zile ,au trecut azi cele 10 zile ,la telefon ma ameninta ca vine cu politia ,am un caine in curte ,i-am explicat ,mi-a spus ca va cere politiei sa omoare cainele ,chiar nu ii inteleg atitudinea ,pers care vrea sa intre in casa ma amenintat ca imi va da foc la casa ceea ce cred ca va si face,eu cum ma pot apara,acceasta executare sa dispus pe falsuri ,avocata partii adverse a deschis un proces de abitatie ,nu au platit taxa de timbru sa anulat procesul ,apoi au cerut o ordonanta prezidentiala invocand accel proces de abitatie ,sa admis ordonanta ,iar pe baza ordonantei sa admis executarea silita,eu pot face dovada ca nu m-am opus ca accea persoana sa locuiasca acolo ,i-am trimis scrisori prin care ii spuneam ca poate veni oricind acasa cheia fiind la o vecina,dar refuza ,ma tot sicaneaza cu tot felul de procese,si reclamatii inventate la politie.cum ma pot apara ,ajutati-ma va rog ,daca pers respectiva imi da foc la casa ,raspunde si executorul care ameninta ca imi sparge usa si intra in casa.va multumesc
Daca are hotarare judecatoreasca de partrundere in incaperi , poate sa forteze lacatul si sa intre .Cereti-i sa va dea copie de pe hotararea instantei prin care i s-a incuviintat patrunderea in incapere/locuinta.