Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! De 1 an si 9 luni am inchiriat apartamentul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! De 1 an si 9 luni am inchiriat apartamentul unei familii. ...

Buna ziua!
De 1 an si 9 luni am inchiriat apartamentul unei familii. La sfarsitul lunii Decembrie 2023, nu mi-au platit din suma totala datorata, in jur de 400 lei, pentru ca nu au dispus de toti banii, urmand ca la sf lunii Ianuarie sa ii primesc pe toti, La sfarsitul lunii Ianuarie, nu am mai primit nimic in cont si nici vreun mesaj sau apel telefonic.
Crezand ca s-a intamplat ceva (gen spitalizari, probleme in familie, asa cum au mai avut), nu i-am deranjat. decat dupa 5 zile de la termenul de plata. Foarte senin, ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat, mi-au comunicat ca mi-i vor da. Am insistat sa imi dea un termen, deoarece cf contract semnat impreuna, ultima zi din luna este termenul. Nonsalant, mi-au spus la sfarsitul lunii. Deoarece mi s-a parut deplasar si lipsit de bun simt cum au procedat, le-am comunicat, scris si telefonic, la sfarsitul lunii Februarie sa elibereze apartamentul (conform contract semnat si inregistrat la ANAF, - "Neplata chiriei in termen de 30 zile, constituie o incalcare a contractului, proprietarul avand dreptul sa rezilieze contractul de inchiriere fara nicio alta formalitate).
Ieri, pentru ca mi-a sosit preaviz de deconectare pe motiv de neplata a curentului electric, le-am transmis pe whatsaap si i-am si sunat. Le-am explicat ce inseamna acel preaviz, si ca urmeaza sa vina si cel de gaze, care este in aceeasi situatie. In urma discutiei mi-au comunicat ca din pacate, nici la sfarsitul lunii nu Februarie nu au cum sa imi plateasca, pentru ca nu au bani. Sincer sa fiu, eu tot speram ca vor face rost de bani si vor plati la sfarsitul lunii Februarie, insa se pare ca nicio sansa,
In aceste conditii le-am spus ca pe data de 29 Februarie sa elibereze apartamentul la care ei mi-au spus ca ei nu unde sa plece cu copii si ca nu vor pleca! Astazi le-am dat mesaj si pe whatsapp si am insistat sa elibereze apartamentul pe data de 29 Februarie.
Avand in vedere ca au si copii am ales sa ii las pana la sfarsitul lunii sa isi gaseasca o alta chirie. De la ei, niciun raspuns la mesaj, doar mesaj vazut.
Cum este de procedat in acest caz ? Trebuie sa merg la Politie intai, inainte de a merge la apartament, in conditiile in care ei au spus clar ca nu vor elibera apartamentul ? Voi avea probleme cu ei pentru ca sigur vor refuza sa elibereze apartamentul. Mi-au si spus clar ca nu au unde sa mearga!
Va multumesc!
Depinde ce fel de contract ati semnat. Daca indeplineste forma autentica adica este incheiat la notariat sau este inregistrat la ANAF, atunci puteti actiona direct in instanta pentru evacuarea in procedura urgenta. In celelalte cazuri, va trebui sa va judecati pe drept comun in procedura normala in vederea evacuarii. Politia nu are competenta in relatia chirias,-proprietar atat timp cat persoanele respective ocupa imobilul in baza unui contract si nu au intrat fraudulos in apartament. Evacuarea se face numai in baza unei sentinte judecatoresti.
Nu puteti nici intra in imobil cata vreme acele persoane folosesc imobilul pentru ca riscati sa fiti acuzata de violare de domiciliu la plangerea acestora.
Probabil persoanele respective cunosc aceste aspecte ca proprietarul nu ii poate evacua decat prin instanta iar acest demers cateodata dureaza.
SM LEGAL CONSSULT , Consultant de business
Buna seara!

In primul rând va rog sa îmi permiteți sa va mulțumesc pentru amabilitatea de a-mi raspunde!
Da, contractual este înregistrat la ANAF, nu este legalizat și semnat la notar! Mi s-a spus ca este Ok și fără notar contractul, atât timp cât este semnat ! Am și copii de CI ale chiriasilor !
Acum ca am citit ce ați scris, încep sa înțeleg nepăsarea lor ! Nu pot intra in casa pentru ca as fi acuzat de violare de domiciliu! Și ei știu foarte bine, de aici și acest comportament !
Având in vedere ca este un contract înregistrat la ANAF iar in Contractul de închiriere exista acel paragraf legat de anulare imediata a contractului in caz de neplata timp de 30 de zile, nu-mi rămâne decât sa merg in instanța sau sa obțin cât pot pana ce expira contractul ! Dar, când va expira , tot prin instanța va trebui sa merg ca sa ii evacuez ?

Citez din contract:
“ II. DURATA
Acest contract este incheiat pentru o perioada d" 12 luni, incepand cu data de 12.05.2023
Cu 30 de zile inaintea expirarii contractului, chiriasul va putea prelungi acest contract pentru aceeasi perioada sau pentru o perioada mai mica, numai cu acordul scris al proprietarului.”

Va mulțumesc încă o data!
O seara frumoasa!

SM LEGAL CONSSULT a scris:

Depinde ce fel de contract ati semnat. Daca indeplineste forma autentica adica este incheiat la notariat sau este inregistrat la ANAF, atunci puteti actiona direct in instanta pentru evacuarea in procedura urgenta. In celelalte cazuri, va trebui sa va judecati pe drept comun in procedura normala in vederea evacuarii. Politia nu are competenta in relatia chirias,-proprietar atat timp cat persoanele respective ocupa imobilul in baza unui contract si nu au intrat fraudulos in apartament. Evacuarea se face numai in baza unei sentinte judecatoresti.
Nu puteti nici intra in imobil cata vreme acele persoane folosesc imobilul pentru ca riscati sa fiti acuzata de violare de domiciliu la plangerea acestora.
Probabil persoanele respective cunosc aceste aspecte ca proprietarul nu ii poate evacua decat prin instanta iar acest demers cateodata dureaza.

nelugigi, utilizator
Nu are nicio relevanta înregistrarea sau neinregistrarea la ANAF. a contractului cu posibilitatea de a uza în instanta de procedura speciala a evacuării.. Procedura este posibila în toate cazurile lipsa titlu,ocupanți ilegali,tolerați,înscris sub semnatura privata nedeclarat, neexistând nici o prevedere în sensul ca procedura este admisibila doar în cazul înregistrării contractului..Politia nu are nici o competenta legala în rezolvarea unei astfel de situații singura soluție legala fiind evacuarea prin instanta.Multi va vor sfătui sa le întrerupeți utilitățile,blocați accesul,schimbați yala lucruri pe care comporta ceva riscuri..
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
Sa înțeleg așadar ca și după expirarea contractului, doar prin instanța ii voi putea evacua din apartament ?!? Cu alte cuvinte ar fi indicat sa merg la Judecătoria Sectorului de care apartin și sa fac solicitare de evacuare in procedura de urgentă! Având in vedere ca pe 27 voi fi deconectat de la lumina și cel mai probabil și de la gaze, e cel mai potrivit așa !
Ce îmi sugerați cu Restanțele la lumina și gaze? Sa le plătesc eu sau sa las sa fie deconectate ? Ideea e ca reconectarea costa 600 Ron, fiecare !
Va mulțumesc pentru ajutor !
O zi frumoasa !
În instanta trebuie urmata o anumita procedura redactata o notificare anterior introducerii acțiunii,acțiunea trebuie sa fie motivata în fapt și drept etc.Apelati la av macar pt a va redacta acțiunea și notificarea.. Întrebarea care se pune este aveți ce sa recuperați de la ei muncesc undeva pt ca în cazul în care nu lucrează,nu au bunuri nu merita sa suportati tot dvs din buzunar taxele de rebransare.Probsbil vor sa tragă de timp cât se mai poate și apoi sa plece fără sa mai achite nimic asa ca atentie cun procedați..