Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Clarificare mod de indexare a pensiei
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Clarificare mod de indexare a pensiei

Va rugam clarificari in urmatoarea speta:

Varianta 1.Pensionare anticipata partiala conform legii 263/2010
Avem un angajat care are o decizie de pensionare anticipata partiala din februarie 2024 pe legea 263/2010, pe care inca nu a pus-o in plata, in care numarul total de puncte realizate este de 71,4461 pentru un stagiu de cotizare de 35 ani, punctajul mediu fiind de 2,04132 iar dupa indexarea cu coeficientul de corectie de 1.41, este de 2,87826.
Pensia calculata este de 2,87826*2032(punct pensie 2024) = 5.849 lei, cu penalizarea maxima de 30% timp de 5 ani(60 luni anticipare).

Varianta 2.Pensionare anticipata conform legii 360/2023
In varianta in care nu s-ar pune decizia de pensie anticipata partiala mai sus mentionata in plata in termenul prevazut de lege si angajatul ar opta pentru pensie anticipata conform Legii 360/2023, incepand cu 01.09.2024, noua formula de calcul ar fi :
[71,4461(nr.total puncte contributivitate)+6,25 puncte de stabilitate(2,5+3,75)] *81( vpr.) = (77,6961 puncte total)*81 = 6.293 lei
Ar rezulta o pensie de 6.293 lei(penalizata cu 21.2%) lei, mai mare decat pe vechea lege, dar cu un punctaj mediu mai mic, respectiv: 77.6961 puncte / 35 ani si 7 luni(in septembrie 2024) = 2,21546.

Solicitare clarificare:
In situatia ipotetica de a avea in anul 2025 un vpr de 85 si un punct de pensie de 2.125 lei, iar angajatul a optat pentru pensionarea anticipata conform Legii 360/2023(varianta 2), va rog sa ne clarificati daca :
a) indexarea pensiei in 2025 se va face pe formula :
-nr.total de puncte * vpr 2025(presupunem ca va fi 85) = 77,6961 * 85 = 6.604 lei, caz in care pensia va creste fata de cea calculata in varianta 2 (6.298 lei)
sau
b) indexarea pensiei se va face pe formula:
- punctaj mediu *punct de pensie 2025 :
2.21546 (punctaj mediu dupa Legea 360/2023) *2.125 lei (punct pensie 2025)= 4.708 lei, caz in care pensia din varianta 2(Legea 360/2023) , ramasa in plata nu ar mai creste, ci ar sta pe loc.(6.293 lei)
Urmare aplicarii Legii 360/2023 , NU va mai exista o valoare pentru punctul de pensie ( notiune care - de altfel - nu exista in aceasta Lege , decat ca valoare aplicabila pana la 31.08.2024 ) , nici indice de corectie , ci doar VPR . Punctele obtinute in intreaga cariera , la care se adauga punctele de stabilitate , vor fi cele care vor determina valoarea pensiei . Pensiile NU se indexeaza , ele vor creste cu cresterea VPR , valoarea acestuia se va stabili anual . Prin urmare , formula b) nu ar putea exista ...
CHKa, utilizator
Multumesc pentru clarificare
Va rog si o clarificare pentru pensia la limita de varsta:

Avand in vedere urmatoarele articole din legea 360/2023:
Articolul 56
“Persoanele care au depăşit stagiul complet de cotizare contributiv prevăzut în anexa nr. 5 cu cel puţin 5 ani de stagiu de cotizare” (legea nu specifica contributiv sau necontributiv) “pot solicita pensie pentru limită de vârstă cu cel mult 5 ani înaintea împlinirii vârstei standard de pensionare prevăzute în anexa nr. 5.”
Si avand in vedere definitia stagiului de cotizare :
Articolul 3 litera q): stagiu de cotizare - perioada de timp constituită din stagiul de cotizare contributiv, precum şi perioadele asimilate şi perioadele necontributive recunoscute ca stagii de cotizare, conform legii;
Caz concret

Varstele Standard
de pensionare,stagiile complete si stagiile minime de cotizare contributive-anexa 5

Luna si anul nasterii: Mai 1966
Luna si anul pensionarii: Aprilie 2029
Varsta asiguratului la iesirea la pensie: 62/11
Stagiul complet de cotizare contributiv(ani/luni):34/8
Stagiul minim de cotizare contributiv(ani/luni):15/0

Angajat nascut in Mai 1966, la data de 01.11.2024 va realiza un stagiu de cotizare contributiv de 35/8 si este absolvent de studii universitare la zi de 4 ani.Deci stagiul complet de cotizare este 39/8, fiind depasit cu 5 ani stagiul complet de cotizare contributiv prevazut in anexa 5.
Conditiile de varsta din anexa 5 sunt indeplinite,la data de 01.11.2024, angajatul va avea varsta de 57/6, deci se incadreaza in conditia :cu cel mult 5 ani mai devreme de varsta de 62/11 ani.
Depasirea cu 5 ani a stagiului complet de cotizare contributiv nu este definita in lege(cu ce fel de stagiu poate fi depasirea, contributiv sau necontributiv?)Luand in considerare prevederile art. 56 coroborat cu art.3 liera q, angajatul respectiv se poate pensiona la limita de varsta la data de 01.11.2024?

Multumesc

5752187, utilizator
Rectific varsta la data de 01.11.2024: 58/6