Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Dosarul este solutionat sau nu? Parchetul de pe ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Dosarul este solutionat sau nu? Parchetul de pe lângă Judecătorie ...

Dosarul este solutionat sau nu?
Parchetul de pe lângă Judecătorie a emis o ordonanta de clasare în temeiul prescripției iar la finalul acesteia se menționează ca persoana interesata poate formula plângere la Prim procurorul Parchetului de pe lângă Tribunal, în temeiul art 339 alin 4 Cod proc penală. Daca in calitate de petenta am depus plângere înseamnă că dosarul nu este soluționat, adica soluția nu este finala, nu?
Întreb acest lucru deoarece am depus cerere de constituire parte civila (separat de plângerea în temeiul art. 339) iar prim procurorul de la Parchetul de pe lângă Judecătorie a spus ca dosarul este soluționat și nu poate fi luata în considerare cererea. Atunci de ce mi s-a mai permis sa formulez plângere, dacă dosarul este soluționat?!
Mulțumesc
Cornely, utilizator
Bună dimineața! Dosarul este soluționat în această etapă, însă soluția nu este definitivă. Soluția procurorului de caz poate fi atacată la prim procurorul și apoi la instanță, dacă prim procurorul respinge plângerea sau nu răspunde în termen. Soluția rămâne definitivă fie prin decizia instanței, fie prin neexercitatea căii de atac ,
Atunci de ce Prim procurorul de la Parchetul de pe lângă Judecătorie a spus ca dosarul este soluționat și nu poate fi luata în considerare cererea. de constituire ca parte civila? Am primit pe email acest raspuns. Va mulțumesc.

adrian@13 a scris:

Bună dimineața! Dosarul este soluționat în această etapă, însă soluția nu este definitivă. Soluția procurorului de caz poate fi atacată la prim procurorul și apoi la instanță, dacă prim procurorul respinge plângerea sau nu răspunde în termen. Soluția rămâne definitivă fie prin decizia instanței, fie prin neexercitatea căii de atac ,

Pai nu puteți depune in această fază cerere de constituire parte civilă la Parchet. Puteți deschide proces separat in instanță pe latură civilă, dacă sunteți in termenul legal . Doar în cazul in care instanța sau prim procurorul vă admite plângerea și se redeschide urmărirea penală, vă puteți constitui parte civilă in dosarul penal.
Va mulțumesc.
Sa înțeleg ca chiar dacă latura penală s-a stins prin clasarea dispusă de procuror, ca urmare a intervenției prescripției răspunderii penale (ucidere din culpa, prescriptie la 8 ani), pot deschide un nou proces pe latura civila, nu? Eu am depus in termen plangere impotriva solutiei de clasare, in temeiul art.339, alin 4, la parchetul pe langa Tribunal insa inca nu am primit rezolutia.
Litigiul civil se deschide dupa solutia de clasare in temeiul prescripției? Deci au trecut cei 8 ani. La ce institutie adresez inscrisul pentru litigiu civil privind despagubirea?
Și care ar fi termenul pentru deschiderea unui proces civil, va rog? Cum se calculează?
Mulțumesc anticipat

adrian@13 a scris:

Pai nu puteți depune in această fază cerere de constituire parte civilă la Parchet. Puteți deschide proces separat in instanță pe latură civilă, dacă sunteți in termenul legal . Doar în cazul in care instanța sau prim procurorul vă admite plângerea și se redeschide urmărirea penală, vă puteți constitui parte civilă in dosarul penal.

Cornely, utilizator
Bună dimineața! Termenul de prescriptie general este de 3 ani, dar există și excepții. Vedeți Codul civil art. 2500-2517. Dreptul de a vă adresa justitiei este garantat de Constituție. Inainte de a deschide procesul, trebuie insă să vedeti dacă sunteți in termenul prevăzut de lege, ca să nu pierdeti timp și bani fără rost. Având in vedere că pentru stabilirea termenului de la care curge prescriptia cât și eventuale intreruperi ale acesteia, este necesar să fie analizata situația particulara, vă sfătuiesc să vă adresati unui avocat. Nu recomand să calculati dumneavoastră acest termen.