Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna!Este posibil ca pentru 6 zile absente nemotivate ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna!Este posibil ca pentru 6 zile absente nemotivate sa mi se ...

Buna!Este posibil ca pentru 6 zile absente nemotivate sa mi se ia o zi de concediu???
Zilele de Co se acorda proportional cu perioada lucrata .. Absentele nemotivata afecteaza durata zilelor de Co.

Pentru 6 zile de absente imi este greu sa greu ca se ia o zi de concediu de odihna ...la minim 20 de zile lucratoare de CO pe an ...ca sa ia o zi ar trebui sa lipsiti jumatate de luna.
Daca am avut si concediu medical in acel an cand am avut si cele 6 zile absente nemotivate imi poate lua acea zi de concediu???
O zi de concediu este proportionala cu cate zile lucratoare,daca pe an am 21 de zile de concediu???Pentru o luna lucrata,ce procent de concediu se acorda???
Co = 21 zile lucratoare pe an. .. innseamnă 1,75 zile/ luna.
Concediul medical poate afecta zilele de concediu de odihna...adica daca am avut si CM si 6 zile absente nemotivate anul trecut,acesta sa fie motivul pentru care mi.a luat o zi de concediu????