Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Somaj-pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Somaj-pensie anticipata

Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti daca, in conformitate cu normele de aplicare ale legii 360/2023, somajul in perioada 2020-2021 intra in stagiu complet de cotizare contributiv - care se in considerare pentru a beneficia de reducerea vârstei standard de pensionare în vederea obţinerii pensiei anticipate.

Multumesc!
Constituie stagiu de cotizare contributiv în sistemul public de pensii perioadele pentru care s-au datorat contribuții de asigurări sociale.

Legea 263/2010
art.6
(1) În sistemul public de pensii sunt asigurate obligatoriu, prin efectul legii:
....
III. persoanele care beneficiază de drepturi bănești lunare, ce se asigură din bugetul asigurărilor pentru șomaj, în condițiile legii, denumite în continuare șomeri;
.....

In speta, plata contributiei c.a.s. se efectueza de AJOFM , astfel ca, perioda de somaj constituie stagiu de cotizare contributiv în sistemul public de pensii
Multumesc ptr. raspuns.
Asa stiam si eu, dar va atasez raspunsul primit (inainte de aparitia normelor de aplicare) de la CNPP:

''Va rog sa-mi spuneti daca perioada in care am beneficiat de indemnizatie de somaj (2020-2021), conform noii legi a
pensiilor, 360/2023, este considerata ca facand parte din stagiul complet de
cotizare contributiv, care este de 35 de ani si se ia in calcul la pensionarea anticipata .

Raspunsul consultantului CNPP este urmatorul:
In Monitorul Oficial nr.1089 din 4 decembrie 2023 a fost publicata Legea nr. 360/2023 privind sistemul public de pensii, cu intrarea n vigoare la data de 1 septembrie 2024. Dupa aprobarea si publicarea in Monitorul Oficial a Normelor de aplicare a legii, institutia noastra va putea face toate anunturile necesare."
Este perioada contributiva, intrucat plata contibutiei c.a.s este efectuata de catre casa de Pensii.