Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... De ce prin noua lege a pensiei, 360/2023, nu se mai ia ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

De ce prin noua lege a pensiei, 360/2023, nu se mai ia în considerare ...

De ce prin noua lege a pensiei, 360/2023, nu se mai ia în considerare perioada de pensie de invaliditate???
Manole Stela
Intrebatii pe cei care au adoptat-o .. perioade asimilate vor fi considerate, din toamnă, "perioadele pentru care nu s-au datorat sau nu s-au plătit contribuții de asigurări sociale considerate prin prezenta lege echivalente stagiului de cotizare în sistemul public de pensii și care se valorifică la stabilirea prestațiilor de asigurări sociale în condițiile prezentei legi, dacă persoana a fost asigurată în sistemul public".
www.avocatnet.ro/articol_661...
In interpretatrea mea, stagiul asimilat aferent pensiei de invaliditate la data trecerii la pensie de limita de varsta a fost inlocuit cu stagiul potential.
Pe actuala lege la trecerea la limita de varsta pensia se recalculeaza prin introducerea in calcul a stagiului asimilat aferent pensiei de invaliditae si scoaterea din calcul a stagiului potential.Pe legea 360/2023 nu mai intra in calcul stagiul asimilat aferent pensiei de invaliditate, dar ramane in calcul stagiul potential.