Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua! Am un copil căruia o doamnă doctor în ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua! Am un copil căruia o doamnă doctor în urma unui ...

Bună ziua! Am un copil căruia o doamnă doctor în urma unui eeg i-a stabilit diagnostic și dat rețetă de medicamente epileptice. Am luat legătura cu alți doi medici care au stabilit ca acel diagnostic este eronat. Perioada până să obțin celelalte 2 diagnostice care au fost aceleași și au fost negative pentru epilepsie , adică copilul nu are epilepsie au fost foarte stresante pentru mine deoarece a fost un șoc emomtioanl. Cum pot proceda deoarece doresc să dau în judecată doctorița care a dat diagnostic eronat și medicație eronată?
E inadmisibil așa ceva și poate nenorocește alte suflete cu medicație fără rost.
Mersi frumos!
Puteti sesiza Colegiul medicilor din judet in scris, cu nr. de inregistrare/ data si/ sau deschide actiune in instanta impotriva medicului respectiv pentru a cere daune materiale si/ sau daune morale.
Depuneti la dosar documentele ce le detineti (copii xerox si pastrati originalele) si va sustin punctul de vedere.
In instanta, probabil se da dispune efectuarea unei expertize medicale judiciare.
Pentru instanta este bine sa contactati un avocat care sa va reprezinte.
Vă mulțumesc frumos pentru răspuns
Cu siguranta pentru un diagnostic gresit medicul poate fi tras la raspundere atat morala, cat si materiala, insa trebuie sa fiti constienta ca nu este un demers usor de dus atat emotional, cat si material si de timp.

Cu siguranta unele semnale trebuie trase spre a nu mai avea astfel de urmari, insa trebuie sa vedeti daca mergeti intr-un proces sau doar plangeri catre organismele profesionale.