Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Ce sanse am ca barbat sa obtin custodia?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Ce sanse am ca barbat sa obtin custodia?

Buna seara,

Eu cu sotia suntem intr-un punct in care pare ca divortul este inevitabil. Nu o sa intru prea mult in detalii referitor la motive dar problema este ca avem un baietel de 5 ani. Ea are niste probleme reale legate de gestionarea propriilor stari si emotii. Este o persoana foarte dificila si are niste iesiri nervoase extrem de dure. Nu tine cont ca este copilul de fata, injura, striga de se aude la vecini, arunca cu lucruri si multe altele. De asemenea isi modifica starile la propriu o data la cateva ore. De la “te las divortez si iau copilul” la “te iubesc si nu pot fara tine”. Ideea este ca am incercat cat am putut sa indrept problemele astea dar ea refuza sa accepte care o problema, parerea mea de natura psihica. Efectiv parca traiesc cu 2 persoane diferite. Am obosit sa traiesc asa desi o iubesc dar nu ma lasa sa o ajut si nu accepta alta varianta decat a ei. Clar ca si eu am gresit si am si eu defectele mele dar problema majora este ca acelasi comportament il are si fata de copil si desi inca este mic ca sa realizeze in timp il va afecta. Si el este mereu agitat si certaret. Cand e doar cu mine e linistit. As dori sa stiu ce sanse reale as avea, ca barbat, sa obtin custodia. Ca si situatie materiala, eu sunt cel care tine toate cheltuielil casei, credite, etc. ea nefiind angajata. Ma tem ca si cu custodie comuna sau doar la ea ar folosi copilul sa imi faca mie rau. Va multumesc!
Andreiibb, utilizator
Art 36 alin.(7) din Legea 272/2004 prevede ca ,,se consideră motive întemeiate pentru ca instanţa să decidă ca autoritatea părintească să se exercite de către un singur părinte alcoolismul, boala psihică, dependenţa de droguri a celuilalt părinte, violenţa faţă de copil sau faţă de celălalt părinte, condamnările pentru infracţiuni de trafic de persoane, trafic de droguri, infracţiuni cu privire la viaţa sexuală, infracţiuni de violenţă, precum şi orice alt motiv legat de riscurile pentru copil, care ar deriva din exercitarea de către acel părinte a autorităţii părinteşti".

Nu are importanta faptul ca sunteti barbat, instanta va tine seama de interesul superior al copilului.
Andreea Stancu, Avocat
Mai toti bărbații se plâng la procese și în afara lor ca asa sunt femeile.
Nu va impresiona instanta asa ceva.
Veți nimeri foarte probabil judecătoare.

Se aplica anumite strategii în astfel de cazuri dar este mult de discutat și nu se discuta decât confidential cu avocatul.
Diferă atat de mult de la avocat la avocat încât contează mai multe lucruri.

Custodie exclusivă nu veți obține niciunul dintre voi.

București 2024
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Nu aveti nevoie de custodie exclusiva. Trebuie doar ca domiciliul copilului sa fie stabilit la dvs.
Contactați un avocat sa va sprijine in acest demers.
Practic șansele sunt f mici pt motivele.descrise de dvs și în lipsa motivelor precizate în textul de lege indicat de către o colega in raspunsul postat..Cine va spune ca aveți șanse va minte sau vrea sa va agate..Puteti lupta,aduce n argumente ,va faceți datoria cs un tata îngrijorat de soarta copilului darporniti de la început cu ideea ca aveti șanse mici..
Doresc sa fac o precizare.
Instanta nu va tine seama de faptul ca dumneavoastra sunteti barbat, ci de ceea ce este in interesul minorului.

Stabilirea interesului superior al minorului este influentata de existenta unor dovezi temeinice precum acte medicale, inregistrari care sa ateste ca celalalt parinte pune in pericol siguranta minorului si dezvoltarea fizica si psihica a acestuia.

Andreea Stancu a scris:

Art 36 alin.(7) din Legea 272/2004 prevede ca ,,se consideră motive întemeiate pentru ca instanţa să decidă ca autoritatea părintească să se exercite de către un singur părinte alcoolismul, boala psihică, dependenţa de droguri a celuilalt părinte, violenţa faţă de copil sau faţă de celălalt părinte, condamnările pentru infracţiuni de trafic de persoane, trafic de droguri, infracţiuni cu privire la viaţa sexuală, infracţiuni de violenţă, precum şi orice alt motiv legat de riscurile pentru copil, care ar deriva din exercitarea de către acel părinte a autorităţii părinteşti".

Nu are importanta faptul ca sunteti barbat, instanta va tine seama de interesul superior al copilului.

Andreea Stancu, Avocat