Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Acuzatie nefondata de furt din magazin - Am si eu o ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Acuzatie nefondata de furt din magazin - Am si eu o ...

Acuzatie nefondata de furt din magazin

Am si eu o speta si sper ca cineva sa imi ofere ceva informatii:

Daca un cetatean este acuzat de furt dintr-un magazin si la sosirea politie nu se gasesc acele bunuri pentru care este acuzat, in urma cercetarii de la fata locului, invinuitul poate formula o plangere penala impotriva reprezentatului magazinului (ex: fals in declaratii date organelor de cercetare, inducerea in eroare a organelor judiciare, denuntare calomnioasa) care i-a adus acuzatia, sau impotriva magazinului (societatii comerciale)?

Va multumesc si astept un raspuns
andrey0121, utilizator
Nu e cazul de plangere penala pt ca denunțul nu s-a făcut cu rea credință.
gi-jane2, moderator
Dat fiind faptul ca, a insistat pe acuzatia falsa, o consider incidenta una din infractiuni, cel putin. Din aceasta cauza, buna credinta, devine rea credinta.

gi-jane2 a scris:

Nu e cazul de plangere penala pt ca denunțul nu s-a făcut cu rea credință.

Nu aveti decât sa faceti plangere, vedeti ce iese. Eu cred ca nimic.