avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 431 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Acuzatie nefondata de furt din magazin - Am si eu o ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Acuzatie nefondata de furt din magazin - Am si eu o ...

Acuzatie nefondata de furt din magazin

Am si eu o speta si sper ca cineva sa imi ofere ceva informatii:

Daca un cetatean este acuzat de furt dintr-un magazin si la sosirea politie nu se gasesc acele bunuri pentru care este acuzat, in urma cercetarii de la fata locului, invinuitul poate formula o plangere penala impotriva reprezentatului magazinului (ex: fals in declaratii date organelor de cercetare, inducerea in eroare a organelor judiciare, denuntare calomnioasa) care i-a adus acuzatia, sau impotriva magazinului (societatii comerciale)?

Va multumesc si astept un raspuns
Ultima modificare: Luni, 19 Februarie 2024
andrey0121, utilizator
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 17:52, 19 Februarie 2024
Nu e cazul de plangere penala pt ca denunțul nu s-a făcut cu rea credință.
Ultima modificare: Luni, 19 Februarie 2024
gi-jane2, moderator
Dat fiind faptul ca, a insistat pe acuzatia falsa, o consider incidenta una din infractiuni, cel putin. Din aceasta cauza, buna credinta, devine rea credinta.

gi-jane2 a scris:

Nu e cazul de plangere penala pt ca denunțul nu s-a făcut cu rea credință.

Nu aveti decât sa faceti plangere, vedeti ce iese. Eu cred ca nimic.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Procedura "denunt calomnios" -nu inteleg popo_acas popo_acas Buna ziua, Fac parte din o asociatie , si am ajuns la litigiu penal , in stadiu incipient , cu incadrare art 215 , eu fiind reclamant . Avocatul parti ... (vezi toată discuția)
Acuzatie falsa pentru furt lavi_creata lavi_creata m-am trezit cu politia la usa ca as fi spart masina fostului meu prieten intr-o parcare al unui centru comercial...eu in ziua respectiva fusesem acasa cu ... (vezi toată discuția)
Calomnie Nicdor Nicdor La ce instituție trebuie să mă adresezpentru plangere( penal sau civil?)împotriva vecinilor care au sunat-beți- la 112 acuzandu-mă de tentativă de ... (vezi toată discuția)