Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Vanzare cu plata in rate.
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Vanzare cu plata in rate.

O societate vinde cu plata in rate unei alte societati, aparatele detinute ca mijloace fixe. Plata va fi in rate pe 60 de luni. TVA se colecteaza la livrarea initiala a aparatelor sau se poate colecta lunar emitandu-se o factura la fiecare rata? Care e baza legala?
daca livrarea bunului are loc imediat TVA se va colecta integral si se va emite factura pe toata suma.