Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Buna ziua, dacă cineva mi a luat plăcuțele de la ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Buna ziua, dacă cineva mi a luat plăcuțele de la mașina Intr ...

Buna ziua, dacă cineva mi a luat plăcuțele de la mașina Intr o noapte și l am filmat, i am făcut și plângere penală și am dat declarație, ce i se întâmpla individului? Plăcuțele dimineața le am găsit la ștergătoare, deci mi le a restituit!
Mulțumesc pt răspuns
Buna ziua, furtul este furt, plangerea penala este plangere penala, restituirea bunului este restituire, si impacarea este impacare daca intervine si este formal indeplinita. Daca nu, fapta ramane o infractiune care (cel putin teoretic) trebuie pedepsita de legea penala.