Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concedierea
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concedierea

concedierea pentru necorespundere profesionala... "pasii"...
Concedierea pe motiv de necorespundere profesionala poate fi usor inteleasa ca subiectiva.
Se va face un raport privind fisa postului si evaluarea facuta de seful de compartiment sau director
Aceasta concediere tine de persoana salariatului, art. 61 lit d cm
parerea mea: cea mai grea concediere (are risc maxim pentru angajator de a pierde in instanta).
Legea 53/2003 - Codul Muncii:
Art. 61. - Angajatorul poate dispune concedierea pentru motive care ţin de persoana salariatului în următoarele situaţii:
d) în cazul în care salariatul nu corespunde profesional locului de muncă în care este încadrat.
Art. 62. - (1) În cazul în care concedierea intervine pentru unul dintre motivele prevăzute la art. 61 lit. b)-d), angajatorul are obligaţia de a emite decizia de concediere în termen de 30 de zile calendaristice de la data constatării cauzei concedierii.
(2) Decizia se emite în scris şi, sub sancţiunea nulităţii absolute, trebuie să fie motivată în fapt şi în drept şi să cuprindă precizări cu privire la termenul în care poate fi contestată şi la instanţa judecătorească la care se contestă.
Art. 64. - (1) În cazul în care concedierea se dispune pentru motivele prevăzute la art. 61 lit. c) şi d), precum şi în cazul în care contractul individual de muncă a încetat de drept în temeiul art. 56 lit. f), angajatorul are obligaţia de a-i propune salariatului alte locuri de muncă vacante în unitate, compatibile cu pregătirea profesională sau, după caz, cu capacitatea de muncă stabilită de medicul de medicină a muncii.
(2) În situaţia în care angajatorul nu dispune de locuri de muncă vacante potrivit alin. (1), acesta are obligaţia de a solicita sprijinul agenţiei teritoriale de ocupare a forţei de muncă în vederea redistribuirii salariatului, corespunzător pregătirii profesionale sau, după caz, capacităţii de muncă stabilite de medicul de medicină a muncii, urmând să îi comunice salariatului soluţiile propuse de agenţie.
(3) Salariatul are la dispoziţie un termen de 3 zile lucrătoare de la comunicarea angajatorului conform prevederilor alin. (1) şi (2) pentru a-şi manifesta expres consimţământul cu privire la noul loc de muncă oferit.
(4) În cazul în care salariatul nu îşi manifestă expres consimţământul în termenul prevăzut la alin. (3), precum şi în cazul în care agenţia teritorială de ocupare a forţei de muncă nu poate îndeplini obligaţia prevăzută la alin. (2), angajatorul poate dispune concedierea salariatului.

Pasi:
1. Convocati salariatul in scris la o anumita data, ora, loc, pentru evaluare profesionala
2. Redactati un proces verbal in urma adunarii
3. In urma procesului verbal emiteti o decizie.

Mare atentie, acest tip de concediere poate fi contrata foarte usor in tribunal. Ea se aplica mai ales atunci cand un salariat nu are o anumita calificare pentru postul respectiv, dar si atunci conform Codului Muncii sunteti obligat:
1. sa ii oferiti in unitate salariatului un post conform pregatirii sale
2. In cazul in care nu aveti un asemenea post disponibil trebuie sa solicitati sprijinul AJOFM in vederea redistribuirii salariatului, corespunzator pregatirii sale profesionale, urmand sa comunicati salariatului solutiile gasite de AJOFM
3.Salariatul are la dispoziţie un termen de 3 zile lucrătoare de la comunicarea angajatorului conform prevederilor alin. (1) şi (2) pentru a-şi manifesta expres consimţământul cu privire la noul loc de muncă oferit.
4. În cazul în care salariatul nu îşi manifestă expres consimţământul în termenul prevăzut la alin. (3), precum şi în cazul în care agenţia teritorială de ocupare a forţei de muncă nu poate îndeplini obligaţia prevăzută la alin. (2), angajatorul poate dispune concedierea salariatului

Abia dupa toate aceste etape se redacteaza de fapt decizie de concediere!!!

Asa cum spunea, este o procedura mai complicata, dar nu chiar asa imposibila... :P

Update :D
Concedierea pentru necorespundere profesionala este reglementata si in contractul colectiv de munca la nivel national pe anii 2007 - 2010:

ART.77. (1) Salariatul poate fi concediat pentru motive de necorespundere profesionala,
cu respectarea procedurii de cercetare prealabila, stabilita prin prezentul contract colectiv
de munca.
(2) Cercetarea salariatului pentru necorespundere profesionala se face de catre o comisie
numita de catre angajator. Din comisie va face parte si un reprezentant al sindicatului,
desemnat de acesta, al carui membru este salariatul in cauza.
(3) Comisia va convoca salaiatul si ii va comunica acestuia in scris, cu cel putin 15 zile
inaite:
a) data, ora exacta si locul intrunirii comisiei;
b) modalitatea in care se va desfasura examinarea.
(4) Examinarea va avea ca obiect activitatile prevazute in fisa postului salariatului in
cauza.
(5) In cazul introducerii de noi tehnologii, examinarea salariatului se va referi la acestea
numai in masura in care salariatul in cauza a facut obiectul formarii profesionale in
respectiva materie.
(6) Necorespunderea profesionla poate fi sustinuta de comisie prin dovezi de indeplinire
necorespunzatoare a sarcinilor profesionale, prin examinare scrisa, orala, practica si alte
probe.
(7) In cazul in care salariatul isi pierde aptitudinile profesionale din motive medicale,
angajatorul ii va asigura in limitele disponibile,un alt loc de munca. In situatia in care nu
dispune de astfel de posibilitati, angajatorul va apela la auoritatea publica locala pentru
ocuparea fortei de munca, in vederea solutionarii.
(8) In cazul in care, in urma examinarii, salariatul este considerat necorespunzator
profesional de catre comisie, acesta are dreptul de a contesta hotararea comisiei in
termen de 10 zile de la comunicare.
(9) Daca alariatul nu a formulat contestatia in temenul revazut la alin.(8) sau daca dupa
formularea contestatiei si reexaminarea hotararii comisiei, aceasta este mentinuta,
angajatorul poate emite si comunica decizia de desfacere a contractului individual de
munca al salariatului, pentru motive de necorespundere profesionala. Decizia astfel emisa
va contine rezultatul cercetarii prealabile a salariatului in cauza.
CLASOR CONSULT, Consilier juridic
multumesc f. mult