Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cumpărare vechime și după 31.12.24!? ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cumpărare vechime și după 31.12.24!?

Se tot spune că se poate cumpăra vechime doar până la 31.12.2024!
În noua lege am văzut că se pomenește de contractele de asigurare.Care ar fi interpretarea?
Mulțumesc frumos!
Legea 360/2023 prin care este reglementat sistemul public de pensii, începând cu 01.09.2024, stabileşte la art.6 mecanismul prin care cei ce vor să acopere perioade în care nu au cotizat la pensii

Perioadele de timp pentru care se poate încheia contractul de asigurare socială și efectua plata contribuției de asigurări sociale, în cazul contractului de asigurare socială prevăzut la alin. (3), sunt cele cuprinse între data împlinirii vârstei de 18 ani și data împlinirii vârstei standard de pensionare.