Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna seara ! Va rog daca se poate sa ma ajutati cu un ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna seara ! Va rog daca se poate sa ma ajutati cu un raspuns ...

Buna seara ! Va rog daca se poate sa ma ajutati cu un raspuns … o prietena are un copil de 10 ani, tatal copilului in tot acest timp nu a vrut sa aiba de a face cu copilul acesta .. acum s-a gandit sa ia legatura cu mama copilului ( copilul nefiind recunoscut de tata) … este posibil din punct de vedere legal ca acesta sa ii ia copilul mamei ? Sau ce s-ar putea intampla? Va multumesc
Ca sa pretinda orice fel de drepturi, trebuie ca mai intai sa aiba calitatea de tata, adica sa isi recunoasca copilul sau sa ii stabileasca paternitatea prin instanta.

Cand va figura ca tata in certificatul de nastere al copilului atunci va avea dreptul sa isi viziteze copilul si obligatia de a plati pensie de intretinere.

Mama trebuie sa ceara exercitarea exclusiva a autoritatii parintesti si stabilirea locuintei la ea, dar asta doar in cazul in care se stabileste filiatia fata de tata. Altfel domnul nu are niciun drept si nu poate pretinde nimic vis a vis de minor.

Va multumesc
gi-jane2, moderator