Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, Va rog sa imi spuneti daca pot sa opresc ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, Va rog sa imi spuneti daca pot sa opresc instrainarea ...

Buna ziua,
Va rog sa imi spuneti daca pot sa opresc instrainarea unui apartament un conditiile in care eu sunt copil biologic al proprietarului de apartament.
Pe scurt: Mama mea care a mai fost casatorita inaintea casatoriei cu tatal meu,a infiat un copil in timpul primei casatorii.
Copilul infiat a decedat in data de 13 august 2022. Mentionez ca toate bunurile ( apartamentul mamei mele cat si garsoniera defunctului au fost trecute in proprietatea acestuia. La mimentul decesului defunctul avea varsta de 60 ani.
Dupa deces mama m-a intrebat daca am pretentii de pe urma defunctului. Am spus ca nu am pretentii si a urmat procedura de trecere a bunurilor pe numele ei.
Garsoniera a vandut-o,iar apartamentul vrea sa il lase unei surori a ei. Mama are 81 ani.
Multumesc anticipat pentru raspuns!
Nu, nu puteți.
Legal, mama este proprietar și poate dispune de proprietățile ei, după cum dorește.
daca lasa prin testament, il puteti ataca dupa decesul ei si macar recuperati jumatate din ap.