Forum Discuţii juridice Executare silită A intervenit prescriptia la executare silita ?
Discuție deschisă în Executare silită

A intervenit prescriptia la executare silita ?

Buna seara,

In 2006 am facut un contract de credit ( card de credit ) 3000 lei. Azi am primit in cutia postala somatia de plata imobiliara in valoare de 8000 lei. Exista hotararea pronuntata de judecatorie privind incuviintatea executarii silite.In actele primite am mai gasit o copie dupa o actiune mai veche, tot incuviintare executare silita, facuta de alt executor care a fost respinsa de judecatorie - anul 2022.

Contractul de credit a fost facut pe 3 sau 5 ani, nu imi mai aduc aminte si nu am platit nicio rata la el. Este copie dupa contract, dar este indescifrabil. Am vb cu un avocat si mi a zis ca mai bine fac un angajament de plata cu creditorul ( acum fiind un recuperator de creante )decat sa fac contestatie la executare, in care am vrut sa invoc prescriptia.
Am gasit o speta foarte asemanatoare cu a mea, cel in cauza a facut contestatie in anulare invocand prescriptia si instanta i a dat dat castig de cauza, intimatul fiind acelasi executor. Nu stau sa expun motivarea instantei privind intervenirea prescriptiei, insa studiind atent si la mine a intervenit prescriptia. Ce parere aveti ?
ralucaioana20, utilizator
Incercati! nu aveti ce pierde! Daca vă admite, este ok; daca nu vă admite, plătiți.
Oricum, apelati la alt avocat :)
Cel mai probabil e ca a intervenit prescriptia.
Pare sa fi intervenit prescripția dar dacă nu contestați veți fi executat silit.
Doar dacă analizează actele avocatii și judecatorii pot analiza un caz.

Sunt mulți executați silit în astfel de cazuri.

București 2024