avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 260 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua!! :) As dori sa intreb daca, parintii mei, ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua!! :) As dori sa intreb daca, parintii mei, in anul ...

Buna ziua!! :) As dori sa intreb daca, parintii mei, in anul 1990 au cumparat o mica portiune de teren de la unchiul meu vecin pentru extindere casa de locuit, si nu exista vreun act de vinzare-cumparare ori act de mina, iar acum dupa 34 ani matusa mea ramasa in viata impreuna cu ficele sale care o influenteaza, pot sa nu mai recunoasca in intregime acea vinzare-cumparare!? In detalii, eu ca urmas am dorit de la matusa mea sa recunoasca in fata unui notar ca parintii mei au facut un efort banesc considerabil si au cumparat cu tot cu limita de streasina, respectiv ,,picatura de streasina" plus o diferenta pe care sa pot construi un gard!! Presupun ca gardul se face imediat dincolo de picatura de streasina ptr ca apele sa curga la mine.
Recent am facut planul cadastral al proprietatii iar inginerul mi-a cerut sa obtin pentru streasina semnatura de accept al matusii mele data in fata unui notar, altfel neputind introduce in plan si streasina.
Am vorbit cu matusa mea si de mai multe ori a fost de acord cu semnatura. Tot recent am vorbit cu matusa mea si brusc nu mai doreste sa semneze!! Motivele: ca nu vrea sa modifice terenul, ca nu stiu cind in trecut am fost rau cu ea, etc!!
Tot ea recunoaste ca terenul ei se va vinde dupa moartea ei, posibil unor straini pe care nu ii cunosc!! I-am spus ca vreau sa intru in legalitate mai ales ca e posibil ca viitorii cumparatori sa-mi provoace neplaceri in legatura cu streasina. A motivat matusa ca in trecut, chiar in 1990 erau alte vremuri si se putea si fara limita de streasina.
Mai mentionez ca tatal meu a construit casa si anexele chiar pe hotar, asta sub indrumarea si acceptul bunicului meu. In trecut se putea asa ceva mai ales ca proprietatea tatalui meu era in hotar cu a bunicului meu. Acum matusa mea invoca acelasi lucru si anume ca daca in trecut se putea de ce nu se poate si acum.
Vreau sa spun ca doresc limita de streasina cu buna credinta stiind ca parintii mei au discutat despre acest lucru la cumparare. Dar si pentru a putea circula cit de cit dupa casa, sa pot repara ori intretine casa in liniste fara a cere permisiunea permanent de la matusa ori eventualii cumparatori.
A se retine deci ca au trecut 34 ani de la vinzare-cumparare, totul a decurs normal, pina in momentul in care am dorit sa adaug in planul cadastral limita de streasina.
Am citit undeva ca limita de streasina ar fi ,,minim 60cm"!!
Vazind refuzul categoric si vadit rautacios a matusii mele, va rog sa-mi spuneti daca pot invoca motivul de inselaciune la vinzare( stiu precis chiar daca din amintiri ca parintii mei au specificat ca doresc si limita de streasina ca totul sa fie cit mai aproape de legal), ori daca atunci cind urmasii matusii mele vor dori sa vinda pot depune contestatie in care sa cer ca vecin de proprietate si neam direct cu unchiul meu( sotul matusii) distanta de 80cm dea lungul proprietatii astfel incit toate streasinile sa intre in planul meu cadastral. Evitind astfel certuri grave cu eventualii cumparatori!
A se retine ca nu doresc limita de streasina ca un moft ci pentru ca nimeni nu ar cumpara un teren pentru extindere locuinta fara limita de streasina.
Neexistind acte doveditoare de nici un fel ar fi cuvintul meu impotriva cuvintului matusii mele. Plus faptul evident ca insasi cei 34 ani de la cumparare fara ca matusa sau unchiul meu cit a trait sa fi contestat vinzarea-cumpararea, pot inlocui orice act de vinzare-cumparare. Daca ar fi avut neclaritati ar fi depus contastatie chiar cind parintii nostri si cu noi fii am inceput extinderea pe terenul lor. Sub nici o forma nu puteam extinde fara acordul lor.
Acum imi doresc cu buna credinta sa pun in legalitate totul evitind eventuale conflicte si ma izbesc de refuzul constant, rautacios fara motive al matusii mele.
Pur si simplu doresc sa pot circula oarecit pe dupa casa mea avind gard si fara stresul ca circul pe terenul ei.
Mai retineti faptul ca tot spune ca ,,de ce vreau sa modific daca in trecut asa se proceda( respectiv stie matusa ca pe timpul bunicului, prin 1900 se putea construi chiar pe hotar, totul cu buna credinta si intelegere), ori ca ,,am vindut pina sub casa, nu si streasina!)!! Este vadit rautate intentionata si inselaciune folosindu-se de banii familiei mele ca mai apoi sa nu mai recunoasca in intregime ca de fapt se vinde si se cumpara cu limita de streasina inclusa!!
Va multumesc mult si iertare daca m-am intins prea mult!! Am dorit doar sa intelegeti cit mai bine starea de fapt si cu ceea ce ma confrunt!!
Respecte si stima!!

Alte discuții în legătură

Buna ziua, unchiul si matusa mea au promis ca imi doneaza o bucata ... AlinAlin32 AlinAlin32 Buna ziua, Unchiul si matusa mea au promis ca imi doneaza o bucata de pamint intravilan,conditia fiind sa fac eu actele si sa suport toate ... (vezi toată discuția)
Contaract vinzare cumparare cu abitatie. paunrodicagabriela paunrodicagabriela Bunica mea a facut in anul 2003 un contract de vinzare cumparare avind drept de abitatie pina la sfirsitul vietii.Am intrat in posesia actului si am observat ... (vezi toată discuția)
Succesiune mostenire dupa 23 ani si revendicarea unui teren dupa 29 ani Gisela Eremia Gisela Eremia Titlu/Subiect: succesiune mostenire M-ar mai interesa sa stiu daca mai am dreptul la mostenire in calitate de nepoata daca nu am deschis sucesiune dupa la 6 ... (vezi toată discuția)