Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Transfer la vânzare din CEC România la banca în ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Transfer la vânzare din CEC România la banca în Italia

Bună seara.
Locuiesc în Italia și am decis să vând un apartament din România.
Cumpărătorul apartamentului poate face transferul integral al sumei de la CEC din România direct în contul meu bancar din Italia? Există ceva limite?
Va mulțumesc anticipat!
Nu exista limite (in afara de faptul ca trebuie sa ii dati numarul iban si codul BIC/SWIFT) dar tranzactia va fi raportata din oficiu de catre notarul public la Oficiul Naţional de Prevenire și Combatere a Spălării Banilor (trebuie comunicata orice tranzactie dintr-un/intr-un cont extern)
Mulțumesc tare mult pentru atenția acordată.
Vă mai deranjez cu o întrebare. Din suma totala, pot accepta €10.000 cash fără să fie vreo problemă? Am înțeles că asta este suma maximă de transfer în cash.
MihailZC a scris:

Nu exista limite (in afara de faptul ca trebuie sa ii dati numarul iban si codul BIC/SWIFT) dar tranzactia va fi raportata din oficiu de catre notarul public la Oficiul Naţional de Prevenire și Combatere a Spălării Banilor (trebuie comunicata orice tranzactie dintr-un/intr-un cont extern)

Da, puteti primi cash pana la 50.000 de lei. Daca primiti cash cel putin echivalentul a 10.000 euro (mai putin de 50.000 de lei) tranzactia va fi comunicata la Oficiul Naţional de Prevenire și Combatere a Spălării Banilor . Daca primiti in numerar pana la echivalentul a 9999 euro (49.705 lei la cursul de astazi, de exemplu), tranzactia nu va mai fi comunicata la Oficiul Naţional de Prevenire și Combatere a Spălării Banilor.