Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Calcul pensie ,sporuri care nu au fost valorificate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Calcul pensie ,sporuri care nu au fost valorificate

Sotia mea a lucrat 7 ani ,in perioada 1994-2001 ca salariat civil la M Ap N,in cartea de munca sunt trecute numai salariile de incadrare .Dupa ce a depus la Casa de pensii documentele necesare ,inclusiv
Manuela Rășină, administrator
Despre ce sporuri vorbiti, ca nu toate intra in calcul pana la 01.09.2024, decat in anumite conditii.
Buna ziua ,este vorba despre indemnizatie de dispozitiv (spor permanent), spor permanent conditii grele, diferente sporuri permanente conditii grele, diferente permanente salariu merit,diferente compensatie, care nu sunt evidentiate in Carnetul de munca.Perioada este 24.11.1994-01.04.2001.Multumesc!
Nu s-au depus adeverinte in acest sens?

Ce motiv au invocat pentru neluarea in calcul ?
Au motivat ca citez- ,,nu s-au luat in calcul sumele reprezentand diferente brut intrucat in conformitate cu prevederile actelor normative in vigoare privind legislatia pensiilor ,respectiv ale Legii 263/2010,si ale HG 257/2011 ,in prezent nu exista teme ilegal pentru valorificarea acestor sume.Potrivit mentiunilor din Anexa 15 din HG 257/2011,aceste sume nu se iau in calcul la determinarea punctajului mediu anual intrucat nu au facut parte din baza de calcul a pensiilor conform legislatiei anterioare datei de 01.04.2001,, Eu nu prea am inteles ,cred ca dumneavoastra ca specialist puteti sa ma lamuriti.Multumesc mult!
cirivio, utilizator
S-a depus Adeverinta cu sporurile de la Arhiva M.Ap.N.