Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cineva ieșit la pensie pe legea 263 la pensie ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cineva ieșit la pensie pe legea 263 la pensie anticipata partial, ...

Cineva ieșit la pensie pe legea 263 la pensie anticipata partial, cu penalizare, beneficiază de recalculare din septembrie. Nu se specifica ca rămâne penalizarea la recalculare deci o se va aplica noua modalitate de calcul a penalizarii ?
Legea 360/2023
Art.144
(4) La data intrării în vigoare a prezentei legi, pensiile anticipate parțiale, stabilite conform legislației anterioare intrării în vigoare a prezentei legi, devin pensii anticipate, cu menținerea procentului de diminuare.