Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, Am mostenit un apartament care a fost ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, Am mostenit un apartament care a fost cumparat in ...

Buna ziua,

Am mostenit un apartament care a fost cumparat in 1992 in rate, s-a platit avans la cumparare si restul de rate tot in acelasi an.

Eu vreau sa vand apartamentul, insa notarul imi cere dovada ca apartamentul a fost achitat integral, insa nu am un astfel de document.

La firma de la care s-a cumparat apartamentul am fost si au spus ca au arhiva partiala si ca nu pot sa imi elibereze un astfel de document, m-au trimis la cec unde se faceau platile la rate.

Insa in contract nu aparare mentionat cec.

La cec mi-au spus ca pot doar sa imi dea o dovada ca eu nu apar cu datorii la el.

Intrebarea mea este acel document eliberat de Cec Bank poate fi de ajuns pentru ca eu sa vand apartamentul?
(eu fiind mostenitorul, in contractul de vanzare cumparare apare numele bunicii mele care a cumparat apartamentul initial).

Apartamentul este inscris pe numele meu la taxe si impozite.
zulg, utilizator
Dacă ați cumpărat apartamentul de la Regia de Gospodărie Comunala și Locativa (RAGCL), e suficienta doar acea adeverința de la CEC.
Este luata de la firma Loconfort din Galati, era firma de stat in 1992.