avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 184 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Codul rutier
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Codul rutier

Buna ziua,as dori sa ma ajutati sa gasesc situatiile in care un politist rutier iti poate RETRAGE PERMISUL DE CONDUCERE
. Eu nu am gasit in legislatie decat pentru cazul in care ai fost declarat inapt din pct de vedere medical
Ultima modificare: Vineri, 23 Februarie 2024
max36, utilizator
Cel mai recent răspuns: max36 , utilizator 14:55, 23 Februarie 2024
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Articolul 22^1
(1) Retragerea permisului de conducere se dispune de către poliția rutieră și în cazul în care titularul acestuia nu a putut fi supus testării în vederea stabilirii concentrației de alcool pur în aerul expirat sau testării preliminare a prezenței în organism a unor substanțe psihoactive, iar în urma efectuării examinării medicale s-au constatat elemente clinice sugestive consecutive consumului recent de băuturi alcoolice sau de substanțe psihoactive, cu ocazia procedurii de recoltare a mostrelor biologice în vederea stabilirii alcoolemiei ori a consumului de substanțe psihoactive, eliberându-se o dovadă înlocuitoare a permisului de conducere fără drept de circulație.
(2) Retragerea permisului de conducere se dispune până la ora 8.00 a zilei următoare, dar nu mai puțin de 12 ore.
[ link extern ]
Ultima modificare: Vineri, 23 Februarie 2024
latka, moderator
Va mulțumesc
Ultima modificare: Vineri, 23 Februarie 2024
max36, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Probleme cu cei de la rutiera! dogele dogele Buna ziua! De vreo doua luni e o nebunie la mine in oras. E plin de echipaje de politie care te opresc in trafic si te ,,testeaza\". A fost zi in care am fost ... (vezi toată discuția)
Cine plateste? dogele dogele Am fost oprit de politia rutiera si mi s-a cerut sa ma las testat pt consum de alcool. Am refuzat si am cerut sa fiu condus deindata pt a-mi fi recoltate probe ... (vezi toată discuția)
Etilotest / drugtest art 337 ncp Stefan19888 Stefan19888 Buna ziua , avand in vedere ca in ultima vreme tot mai multi soferi au iesit pozitivi la substante psihoactive la testul din strada ( ramanand fara permis si ... (vezi toată discuția)