avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 752 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Au fost 3 frati care au primit prin retrocedare un ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Au fost 3 frati care au primit prin retrocedare un teren de la ...

Au fost 3 frati care au primit prin retrocedare un teren de la stat.
Doi au murit si au aparut sotul supravietuitor si doi copii la fiecare.A mai murit si unul dintre copii(devenit adult) si au aparut sot supravietuitor si alti doi copii.
A ramas un singur frate din cei 3 initiali si a murit si acesta recent.
Acum sunt sapte mostenitori .Unul prin retrocedare si restul prin succesiune.
Actul de retrocedare nu prevede cota de mostenire a fiecaruia.
Toti ,afara de mostenitorii primului ,vor ca sa fie impartit in mod egal,adica 1/7 .,ca si cum ar fi toti frati,dar sunt din generatii diferite.
Cum se poate solutiona ac.situatie?
Detinem Hotararea Judecatoreasca de retrocedare si numele celor care au mostenit prin retrocedare.,Adica cei 3 frati cu care am inceput
Cel mai recent răspuns: CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT , Avocat 08:32, 29 Februarie 2024
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Moștenitorii indiferent câți sunt au dreptul doar la cota de 1/3 ce revenea defunctului tata,soț etc.Daxa terenul are vreo valoare puteți ieși din indiviziune prin instanta în caz ca nu va înțelegeți amiabil..
Ultima modificare: Sâmbătă, 24 Februarie 2024
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
Hotararea Judecatoreasca specifica doar ca sunt 3 mostenitori dar nu specifica cat au fiecare.Adica 1/3 fiecare .
Notariatul sustine ca nu are drept de presupunere. Se poate presupune 1/3 la fiecare sau nu.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Avocat, instanta singura soluție.. Trebuiesc studiate actele, nu se rezolva astfel de probleme fără a avea întreaga documentație in fata..
Ultima modificare: Joi, 29 Februarie 2024
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune ionutclinciu ionutclinciu Buna ziua in baza legi 112/95 mama a achizitionat o casa in actul de propietate mama apara ca proprietar si tata co proprietar,noi suntem 3 copii cu un an in ... (vezi toată discuția)
Dezbatere mostenire... s.c. MIRA ECO GROUP s.r.l. s.c. MIRA ECO GROUP s.r.l. Buna ziua! Am constatat ca de multe ori \"mostenirile\" iti provoaca mai mult batai de cap decat bucurii, asa ca as dori sa va rog, daca ma poate lamuri si pe ... (vezi toată discuția)
Dezbatere succesiune 2 titluri loredy1983 loredy1983 Noi sunt 4 frati ; 3 surori si un frate . Cele 2 surori au murit in anul 2000 iar fratele meu in 2006 . Odata cu moartea fratelui meu am vrut de dezbat ... (vezi toată discuția)