Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Au fost 3 frati care au primit prin retrocedare un ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Au fost 3 frati care au primit prin retrocedare un teren de la ...

Au fost 3 frati care au primit prin retrocedare un teren de la stat.
Doi au murit si au aparut sotul supravietuitor si doi copii la fiecare.A mai murit si unul dintre copii(devenit adult) si au aparut sot supravietuitor si alti doi copii.
A ramas un singur frate din cei 3 initiali si a murit si acesta recent.
Acum sunt sapte mostenitori .Unul prin retrocedare si restul prin succesiune.
Actul de retrocedare nu prevede cota de mostenire a fiecaruia.
Toti ,afara de mostenitorii primului ,vor ca sa fie impartit in mod egal,adica 1/7 .,ca si cum ar fi toti frati,dar sunt din generatii diferite.
Cum se poate solutiona ac.situatie?
Detinem Hotararea Judecatoreasca de retrocedare si numele celor care au mostenit prin retrocedare.,Adica cei 3 frati cu care am inceput
Moștenitorii indiferent câți sunt au dreptul doar la cota de 1/3 ce revenea defunctului tata,soț etc.Daxa terenul are vreo valoare puteți ieși din indiviziune prin instanta în caz ca nu va înțelegeți amiabil..
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
Hotararea Judecatoreasca specifica doar ca sunt 3 mostenitori dar nu specifica cat au fiecare.Adica 1/3 fiecare .
Notariatul sustine ca nu are drept de presupunere. Se poate presupune 1/3 la fiecare sau nu.
Avocat, instanta singura soluție.. Trebuiesc studiate actele, nu se rezolva astfel de probleme fără a avea întreaga documentație in fata..
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat