avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 744 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Intrebare la art.55 din normele de aplicare a legii ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Intrebare la art.55 din normele de aplicare a legii 360/2023: ...

Intrebare la art.55 din normele de aplicare a legii 360/2023:
„ART. 55
(1) Persoanele care au desfăşurat activităţi în locuri de muncă încadrate în grupele I
şi a II-a de muncă, potrivit legislaţiei anterioare datei de 1 aprilie 2001, cele care au
desfăşurat activităţi în locuri de muncă încadrate în condiţii deosebite sau condiţii
speciale, beneficiază de un număr suplimentar de puncte, după cum urmează:
a) 0,25 puncte pentru fiecare lună, respectiv 0,00833 puncte pentru fiecare zi în care
au desfășurat activități în locuri încadrate în grupa a II-a de muncă, potrivit legislaţiei
anterioare datei de 1 aprilie 2001, sau în locuri de muncă încadrate în condiţii
deosebite, potrivit legii;
b) 0,50 puncte pentru fiecare lună, respectiv 0,01667 puncte pentru fiecare zi în care
au desfăşurat activităţi în locuri încadrate în grupa I de muncă, potrivit legislaţiei
anterioare datei de 1 aprilie 2001, sau în locuri de muncă încadrate în condiţii speciale, potrivit legii.”

Asta presupune ca la punctul a: 0.25 x 12 = 3 puncte pe an ?
si la
b: 0.5 x 12 = 6 puncte pe an ?
Multumesc,
Gigi
Cel mai recent răspuns: FLYGIGI , utilizator 20:24, 23 Februarie 2024
0,25x12=3 puncte:12=0,25 puncte/an.Pentru a afla punctajul anual, total puncte lunare acumulate într- an,se vor raporta la 12.
OK ! Multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie, grupa de munca letitiavoicu letitiavoicu Noua lege a pensiilor , 263/16.12.2010 propune conf articolului 100 un alt mod de majorare a punctajului persoanelor incadrate in grupa I-a si a II-a de ... (vezi toată discuția)
Pensionare la cerere hudulineugenia hudulineugenia Buna ziua!eu pot sa ma pensionez la cerere la varsta de 55 ani si 9 luni datorita faptului ca am lucrat foarte multi ani in grupa 2 respectiv conditii ... (vezi toată discuția)
Lamuriri. Pintilica Pintilica Precizez ca ieri(03/06/2019) am primit decizia de pensie anticipata parțiala,in urma unui proces pt.recunoasterea grupei a doua de munca.am 19ani și o luna ... (vezi toată discuția)