Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Intrebare la art.55 din normele de aplicare a legii ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Intrebare la art.55 din normele de aplicare a legii 360/2023: ...

Intrebare la art.55 din normele de aplicare a legii 360/2023:
„ART. 55
(1) Persoanele care au desfăşurat activităţi în locuri de muncă încadrate în grupele I
şi a II-a de muncă, potrivit legislaţiei anterioare datei de 1 aprilie 2001, cele care au
desfăşurat activităţi în locuri de muncă încadrate în condiţii deosebite sau condiţii
speciale, beneficiază de un număr suplimentar de puncte, după cum urmează:
a) 0,25 puncte pentru fiecare lună, respectiv 0,00833 puncte pentru fiecare zi în care
au desfășurat activități în locuri încadrate în grupa a II-a de muncă, potrivit legislaţiei
anterioare datei de 1 aprilie 2001, sau în locuri de muncă încadrate în condiţii
deosebite, potrivit legii;
b) 0,50 puncte pentru fiecare lună, respectiv 0,01667 puncte pentru fiecare zi în care
au desfăşurat activităţi în locuri încadrate în grupa I de muncă, potrivit legislaţiei
anterioare datei de 1 aprilie 2001, sau în locuri de muncă încadrate în condiţii speciale, potrivit legii.”

Asta presupune ca la punctul a: 0.25 x 12 = 3 puncte pe an ?
si la
b: 0.5 x 12 = 6 puncte pe an ?
Multumesc,
Gigi
0,25x12=3 puncte:12=0,25 puncte/an.Pentru a afla punctajul anual, total puncte lunare acumulate într- an,se vor raporta la 12.
OK ! Multumesc.