avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1171 soluții astăzi

Rămâi informat cu avocatnet.ro, acum și pe Google News. Click aici și apasă pe urmărește-ne (follow sau steluță)!

Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Acces proprietate politia locala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Acces proprietate politia locala

Acces propietate politia locala
Buna ziua. Am si eu urmatoarea problema: am mostenit de la tatal meu un imobil in incinta caruia multi ani a functionat un service auto. Acesta a fost inchis din 2005 dar a ramas "infrastructura" (rampa, bancuri de lucru, polizor, compresor, etc). Dupa inchidere, ocazional, fratele meu mai venea de 2-3 ori pe saptamana cu diversi prieteni carora le facea reparatii minore la masini. Mai mult se intalneau "ca baietii", cu un gratar, o pizza, o bere, o "gadileala" la masini.... Acum o saptamana eram plecata de acasa iar cand m-am intors am gasit in curte doi inspectori de la Politia locala (directia de mediu) care scriau un proces verbal. Cand au intrat in curte pe rampa era masina unui prieten care facea curat in ea. Nu erau insirate scule sau alte obiecte din care sa rezulte ca se repara ceva la masina, doar capota deschisa si, evident, lucrurile care tineau de un service, dar care sunt acolo de ani de zile. Inspectorii doar au batut in poarta apoi au intrat fara sa fie invitati sau sa ceara permisiune, fara sa intrebe daca macar e un caine in curte.... L-au legitimat pe amicul fratelui si au facut un proces verbal cum ca la adresa functioneaza un service neautorizat. Procesul verbal este pe numele prietenului iar el a fost trecut in calitate de "angajat" (!) cu toate ca le-a zis ca el doar il asteapta pe fratele meu si isi face curat in masina. Toate astea petrecandu-se intr-o vineri, luni fratele a fost invitat la sediu PL si a primit o amenda de 300 lei. Mi s-a spus ca au existat "numeroase" reclamatii de la vecini cum ca la adresa functioneaza service neautorizat si ca se arunca in canalul de pe strada uleiuri uzate. Evident ca au facut poze canalului si nu a rezultat asa ceva.
Atunci cand a fost la sediul fratelui meu i s-a spus ca nu este voie sa se faca reparatii la masina decat in service autorizat asta desi el este mecanic auto, lucreaza ca si sofer si isi face singur micile reparatii la masinile lui pentru ca pana acum nu stia ca "nu are voie". De asemenea, i s-a cerut sa se "desfiinteze" service-ul pentru ca exista poze si filmari facute de vecini din care reiese ca aici se repara masini. "Reparatiile" se fac aici din 2005.... pana acum nu a fost nimeni deranjat, ba chiar sunt vecini care tot aici veneau... I s-a pus in vedere ca se vor face verificari regulate.
Eu sunt unicul propietar al imobilului, nu fratele meu. La momentul controlului curtea nu era murdara, doar doi saci cu gunoi depozitati langa gard pentru care solicitasem ridicarea in weekend.
Vreau sa stiu, in cazul in care vor mai veni pentru "verificari" ce ar trebui sa fac? Nu mi se pare in regula ca sa fiu asa "supravegheata" in curtea mea, sa existe poze si filmari, sa-mi intre oricine, oricand.
Cel mai recent răspuns: hotumattua , utilizator 20:12, 27 Februarie 2024
4 din 5 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da, dvs. nu aveți voie să faceți reparații la mașină, nici "în pădure", nici la "marginea drumului" fiindcă nu aveți competențele necesare, ieșiți cu mașina cârpită în trafic, și vă întâlniți cu mine, iar eu nu am nicio vină. Sigur, o să spuneți că doar ați schimbat un bec, dar astea sunt detalii. Dacă eu fac reparații la mașină? Sigur că fac, dar asta nu vă dreptul dvs. să faceți la fel; suntem amândoi vinovați.

Dar ce nu mai fac sub nicio formă este "ajutor" la amici și vecini, cu reparații la aparatură electrocasnică; despre auto nici vorbă! Le dau toate indicațiile necesare, dar ce fac ei este treaba lor.

Trebuie să intrăm și noi în rând cu lumea, fiindcă nu numai eu "sunt cetățean european și am drepturi", ci și celălalt.

ibn a scris:

Cum adica? Eu in curtea mea, nu pot face mici reparatii la masina mea? Atunci sa ma ascund in padure sau intr-o parcare pe marginea drumului? Ce temei legal ar fi in sensul asta?

Pai...nu e curtea dvs (imobil cu destinatie locuinta), e un fost atelier auto, utilat, acum lasat in paragina. Politia nu are de unde sa stie daca firma este inchisa si face verificari ca la o societate comerciala, mai ales daca au fost reclamatii.

ibn a scris:

Cum adica? Eu in curtea mea, nu pot face mici reparatii la masina mea? Atunci sa ma ascund in padure sau intr-o parcare pe marginea drumului? Ce temei legal ar fi in sensul asta?

Mai intai ca e vorba de o proprietate reglementata: a fost o societate comerciala cu utilaje lasate in paragina, la voia oricui. Sa va amintesc accidentele ce s-au petrecut pe vremea cand se fura fier din constructii? De atunci proprietarii de spatii industriale au fost obligati prin lege sa asigure perimetrul impotriva patrunderilor. Majoritatea au angajat paznici. Vreti drepturi, dar responsabilitati ioc.

icostin66 a scris:

''Politia Locala'' nu este ''Politia Romana'', asta in primul rand... Abuzul mi se pare evident, de vreme ce nici Politia (aia adevarata...) nu are drept de a incalca o proprietate privata FARA MANDAT. Punct.

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Procesul-verbal cu constatările poliției locale se poate ataca cu plângere contravențională în instanță în 15 zile de la comunicare. Dacă vi se pare că polițiștii locali au abuzat de funcție puteți să le faceți sesizare disciplinară sau chiar plângere penală.

Dar, hai să fim și un pic realiști. Dumneavoastră chiar aveți un service ilegal. Nu e nevoie să aibă loc reparații "majore", alea "minore", "gâdileala" sunt suficiente. Nu vă reparați doar mașina dumneavoastră, ci și pe cele ale prietenilor, vecinilor... Nu importă nici măcar, lucru de care mă îndoiesc, că nu primeați pentru aceste reparații sau pentru împrumutul sculelor bani ori contraprestații în natură (gen prietenul/vecinul venea cu carnea de grătar, micii, berea, vinul, tuica...).
Întrebarea inițială a fost foarte clară...Dacă poliția locală prin bravii ei reprezentanți poate pătrunde fără aprobare pe o proprietate privată (acolo nu este domeniu public !) ? Este clar că nu, în lipsa unui mandat de percheziție ori de arestare și în lipsa acordului proprietarului puteau cel mult să "plângă" la poartă și să documenteze în vederea aducerii de probe, privind activitatea desfășurată în curte ! Nu mai spun că spunând că sunt "de la mediu", lucru neadevărat, reprezintă uzurpare de calități oficiale, ceea ce e penal !!! În concluzie argumentele/probele/zicerile uzurpatorilor inspectorilor de mediu reprezintă fructele unui pom otrăvit și nu pot fi luate în considerare !!! Contestați în instanță cu ceea ce v-am scris și eventual, doar dacă veți considera necesar, angajați un avocat (fără a fi absolut necesar !) !!! Mult succes !
Ultima modificare: Marți, 27 Februarie 2024
Daddy Erik, utilizator