Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune - donatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune - donatie

Daca dupa ce s-a dat o hotarare judecatoreasca paratul a facut donatie fratelui pentru partea lui de mostenire in urma decesului mamei, cu scopul de a nu avea ce sa se execute silit, poate sa fie atacata acea donatie? Dar donatia facuta catre in urma decesului celuilalt parinte, dar anterior procesului, poate fi atacata, avand in vedere ca are un copil si donand partea lui fratelui cu buna stiinta nu vrea sa ii lase copilului nimic?
paratul a facut donatie fratelui pentru partea lui de mostenire in urma decesului mamei, cu scopul de a nu avea ce sa se execute silit, poate sa fie atacata acea donatie?

Da poate fi atacata daca donatia s-a facut in dauna creditorilor.
debitorul nu e angajat, nu are ce sa i se execute? cat e datoria? conteaza toatre elementele astea pt a avea castig de cauza.
Daca e cazul , se poate face si plangere penala.

Dar donatia facuta catre in urma decesului celuilalt parinte, dar anterior procesului, poate fi atacata, avand in vedere ca are un copil si donand partea lui fratelui cu buna stiinta nu vrea sa ii lase copilului nimic?

Catre cine, de catre cine ?
Daca tatal copilului dvs a instrainat bunuri prin donatie cu scopul de a-si dezmosteni copilul actele pot fi atacate de copil , dar dupa decesul tatalui si daca donatia ii incalca rezerva succesorala.
lucreaza, dar are de dat retroactiv pensie si banuiesc ca nu se retine toata suma din salariu ci doar 1/4 din venit, cat a stabilit instanta. ca sa fie atacata donatia ce ar trebui sa fac? multumesc.
va aruncati degeaba a atunci pt anulare, i se poate retine din salariu
a) până la jumătate din venitul lunar net, pentru sumele datorate cu titlu de obligaţie de întreţinere sau alocaţie pentru copii;
Asta dupa legile noastre, dar este vorba de alta tara, Danemarca, cu legile ei.
ramane sa va interesati care e legea la ei daca vreti sa va adresati unui executor acolo sau o sa puteti face asta prin ministerul de justitie.