Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Buna ziua, as dori sa fac un srl și am nevoie de un ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Buna ziua, as dori sa fac un srl și am nevoie de un sediu social. ...

Buna ziua, as dori sa fac un srl și am nevoie de un sediu social. Sediul as dori la mama mea acasă. Pe contract apare scris mama și tata, bun comun. Tata a murit acum 2 ani și nu am făcut succesiunea. Se poate face comodatul doar cu mama mea. Ea apare peste tot pe acte alaturi de tatăl meu. Mulțumesc pt raspunsuri.
Se poate face.
Nu. Faceți succesiunea și apoi se rezolva.
Încheierea unui contract de comodat de către unul dintre moștenitori reprezinta un act de acceptare tacita a moștenirii. Contractul este valabil, cu atât mai mult cu cât acesta este încheiat de soția supraviețuitoare care este și proprietar pe cota parte.
La ONRC, când se înregistrează firma, este suficient sa fie depus contractul, nu are nevoie de CF sau alt act, deoarece contractul în sine dovedește dreptul de folosința asupra imobilului necesar înființării firmei.