Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna dimineata ! Va rugam sa ne lamuriti intr-o ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna dimineata ! Va rugam sa ne lamuriti intr-o anumita problema ...

Buna dimineata !
Va rugam sa ne lamuriti intr-o anumita problema care nu este clara in Lege.

In fiecare an se dau OUG-uri pentru masuri bugetare in care se spune ca :
- in termenul de 5 ani se face plata drepturilor castigate in instanta.
Dar nu se lamureste clar cum se stabilesc termenele in cei 5 ani.

Va rugam frumos sa ne spuneti:
- la ce data se fixeaza in fiecare an data platii drepturilor salariale castigate in instanta ? Exista un anumit termen de plata pentru fiecare transa /an din cei 5 ani in care trebuie sa se faca platile ?
- cand se poate spune ca s-a depasit un termen de plata ?
- cand se poate spune ca este prescrisa o plata, de exemplu in anul 3 de plata ?
Prin ordin al ordonatorilor principali de credite se stabilește procedura de efectuare a plății titlurilor executorii..

Asadar, ordonatorii principali de credite trebuie sa emita un Ordin privind procedura de efectuare a plății titlurilor executorii.
Depasirea termenelor de plata mentionate in acel Ordin inseamna neplata la termen.
Există un articol de LEGE - care să prevadă :
- obligarea emiterii unui act administrativ de către angajator,
prin care să fie pusă în executare o sentinţă judecătorească,
cu plata sumelor drepturilor salariale şi actualizărilor datorate,
în termen de 30 de zile de la rămânerea definitivă a hotărârii judecătoreşti ?

Pentru data platii sumelor, pentru stabilirea acesteia:
1. - se va lua in calul data hotararii judeatoresti la care a ramas definitiva ? sau
2. - data emiterii Deciziei interne a angajatorului ? sau
3. - cum se va calcula data la care angajatorul este obligat la plata sumelor catre salariat ?

Cum se stabileste data la care trebuie sa se faca plata ?
In raspunsul anterior v-am explicat despre procedura cine o emite ..acolo gasiti raspunsul la intrebarile dvs.