avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 308 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna dimineata ! Va rugam sa ne lamuriti intr-o ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna dimineata ! Va rugam sa ne lamuriti intr-o anumita problema ...

Buna dimineata !
Va rugam sa ne lamuriti intr-o anumita problema care nu este clara in Lege.

In fiecare an se dau OUG-uri pentru masuri bugetare in care se spune ca :
- in termenul de 5 ani se face plata drepturilor castigate in instanta.
Dar nu se lamureste clar cum se stabilesc termenele in cei 5 ani.

Va rugam frumos sa ne spuneti:
- la ce data se fixeaza in fiecare an data platii drepturilor salariale castigate in instanta ? Exista un anumit termen de plata pentru fiecare transa /an din cei 5 ani in care trebuie sa se faca platile ?
- cand se poate spune ca s-a depasit un termen de plata ?
- cand se poate spune ca este prescrisa o plata, de exemplu in anul 3 de plata ?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 12:51, 29 Februarie 2024
Prin ordin al ordonatorilor principali de credite se stabilește procedura de efectuare a plății titlurilor executorii..

Asadar, ordonatorii principali de credite trebuie sa emita un Ordin privind procedura de efectuare a plății titlurilor executorii.
Depasirea termenelor de plata mentionate in acel Ordin inseamna neplata la termen.
Există un articol de LEGE - care să prevadă :
- obligarea emiterii unui act administrativ de către angajator,
prin care să fie pusă în executare o sentinţă judecătorească,
cu plata sumelor drepturilor salariale şi actualizărilor datorate,
în termen de 30 de zile de la rămânerea definitivă a hotărârii judecătoreşti ?

Pentru data platii sumelor, pentru stabilirea acesteia:
1. - se va lua in calul data hotararii judeatoresti la care a ramas definitiva ? sau
2. - data emiterii Deciziei interne a angajatorului ? sau
3. - cum se va calcula data la care angajatorul este obligat la plata sumelor catre salariat ?

Cum se stabileste data la care trebuie sa se faca plata ?
In raspunsul anterior v-am explicat despre procedura cine o emite ..acolo gasiti raspunsul la intrebarile dvs.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

- de la ce data trebuie sa se calculeze si sa se plateasca ? ... oanaportar oanaportar - de la ce data trebuie sa se calculeze si sa se plateasca ? Buna dimineata ! Va rugam din suflet sa ne ajutati cu un raspuns la urmatoarea ... (vezi toată discuția)
Salariat : cum se face - plata unei sume câștigate în instanță ? oanaportar oanaportar Bună dimineața! Va rog din tot sufletul sa ma ajutati cu câteva sfaturi! Un salariat a câștigat în instanță diferențe de drepturi salariale. ... (vezi toată discuția)
Cum sunt achitate drepturile salariale castigate in instanta claris05desi claris05desi In anul 2011 am fost disponibilizat, am contestestat in instanta respectiva decizie care in urma unui proces desfasurat, am castigat definit si irevocabil ... (vezi toată discuția)