Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj judecatoresc Care este procedura la un partaj ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj judecatoresc Care este procedura la un partaj judecatoresc ...

Partaj judecatoresc
Care este procedura la un partaj judecatoresc daca partile ajung la o intelegere amiabila inainte de primul termen de judecata? Din intelegere face parte si renuntarea uneia dintre parti la dreptul de uzufruct dobandit in timpul casatoriei. Se poate face renuntarea la uzufruct in acelasi timp si loc cu semnarea partajului amiabil pentru a fi aparat de o eventuala razgandire a partii care cere aceasta renuntare?
Da se poate, se cuprind toate intr o tranzactie care va fi infatisata instantei si care va constitui dispozitivul hotararii.