avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 383 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu crestere copil

Daca o doamna urmeaza sa nasca dar nu a avut venituri, deci nu beneficiaza de indemnizatie si nici nu este casatorita cu tatal copilului, acesta din urma are dreptul sa intre in concediu crestere copil
Ultima modificare: Miercuri, 28 Februarie 2024
suciugeorgeta, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:14, 5 Martie 2024
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Tatal copilului , daca indeplineste conditiile mentionate in lege, poate beneficia de indemnizatia CCC.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da, are dreptul. Diferența față de cuplurile căsătorite este că se va face o anchetă socială.

Ca să vă faceți o idee:
[ link extern ]
Va multumesc!
In aceasta situatie, tatal va intra in CIC dupa 42 de zile de la nastere?
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Tala va intra in CCC incepand cu ziua urmatoare celei in care s-a nascut copilul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul indemnizatie crestere copil delfinut delfinut buna ziua, imi cer scuze daca s-a mai raspuns la aceasta problema insa as vrea un raspuns cat mai actual. Astfel: - partenera mea va naste la inceputul lunii ... (vezi toată discuția)
Mod de calcul indemnizatie concediu pre si postnatal lana1 lana1 Buna ziua, Am aflat de la dept. Administrativ al firmei in care lucrez ca acest concediu prenatal si postnatal e vazut ca unul medical, sau, ma rog, era ... (vezi toată discuția)
Tatal in ccc 2 ani RaduAdi RaduAdi buna.ziua.situatia noastra e urmatoarea: sotia mea e din republica moldova si a ramas insarcinata si nu a lucrat inca in romania (nici macar o luna).momentan e ... (vezi toată discuția)