Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu crestere copil

Daca o doamna urmeaza sa nasca dar nu a avut venituri, deci nu beneficiaza de indemnizatie si nici nu este casatorita cu tatal copilului, acesta din urma are dreptul sa intre in concediu crestere copil
suciugeorgeta, utilizator
Tatal copilului , daca indeplineste conditiile mentionate in lege, poate beneficia de indemnizatia CCC.
Da, are dreptul. Diferența față de cuplurile căsătorite este că se va face o anchetă socială.

Ca să vă faceți o idee:
[ link extern ]
Va multumesc!
In aceasta situatie, tatal va intra in CIC dupa 42 de zile de la nastere?
Tala va intra in CCC incepand cu ziua urmatoare celei in care s-a nascut copilul.